• English
  • tax

    21.05.2024

    Wniesienie nieruchomości do fundacji rodzinnej może być wyłączone z VAT jako zbycie przedsiębiorstwa

    Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2024 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.174.2024.1.AK Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podatnik VAT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu oraz wydzierżawiania nieruchomości (zarówno budynkowych jak i lokalowych). W stanie faktycznym wskazano, że zdecydowana większość czynności wykonywanych przez wnioskodawcę jest opodatkowana VAT. W ograniczonym zakresie działalność ta jest zwolniona z VAT, ponieważ część nieruchomości jest wynajmowana na cele mieszkaniowe.  

    Czytaj dalej
    07.05.2024

    Od 1 stycznia 2025 r. kasowy PIT

    Dnia 23 kwietnia 2024 r. opublikowano projekt zmian w ustawie o PIT oraz w ustawie o ryczałcie (dalej: „Projekt”), który zakłada wprowadzenie dla podatników PIT możliwości rozliczania się metodą kasową, czyli odroczenie momentu powstania opodatkowanego przychodu do czasu uregulowania płatności przez kontrahenta. Według zapowiedzi rządzących proponowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Kto będzie mógł skorzystać z metody kasowej? Z takiej formy opodatkowania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych:  

    • Według zasad ogólnych (skala podatkowa);  
    • Według podatku liniowego;
    • Według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych; 
    Korzystający z ulgi IP-BOX.

    Czytaj dalej
    25.04.2024

    Kontrole organów podatkowych w zakresie cen transferowych

    Ryzyko zidentyfikowania nieprawidłowości w ramach kontroli wzrasta i wiąże się z coraz większą specjalizacją organów administracji skarbowej oraz starannym doborem podmiotów będących obiektem działań kontrolnych. Wzrasta zatem liczba kontroli zakończonych tzw. domiarem podatkowym. Organy podatkowe dysponują także szerszym wachlarzem narzędzi analitycznych, a pozyskane w ten sposób informacje są wyższej jakości.

    Czytaj dalej
    18.04.2024

    Fundusz inwestycyjny – status podatkowy

    Fundusze inwestycyjne umożliwiają swoim uczestnikom zbiorowe inwestowanie środków pieniężnych we wspólnym interesie w określone odpowiednimi regulacjami papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

    W Polsce fundusz inwestycyjny może zostać utworzony jako:

    • fundusz inwestycyjny otwarty (FIO),
    • specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO),
    • fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ).
    W zależności od rodzaju, każdy z funduszy posiada odmienny status podatkowy.

    Czytaj dalej
    11.04.2024

    Przekazanie prezentu do prenumeraty nie stanowi nieodpłatnej dostawy towarów (darowizny) – wyrok TSUE z 5 października 2023 r. w sprawie C-505/22

    Sprawa dotyczyła portugalskiej spółki (dalej: „Spółka”), która w ramach kampanii promocyjnych przy sprzedaży nowej prenumeraty czasopisma, oferowała prezent w postaci tabletu lub smartfonu. Prezent był wysyłany do klientów wraz z czasopismem po uiszczeniu pierwszej miesięcznej raty prenumeraty, której wysokość wynosiła tyle samo, co wysokość kolejnych rat. W przypadku rezygnacji z prenumeraty, klienci zatrzymywali prezent bez ponoszenia kary.

    Czytaj dalej
    04.04.2024

    Korekta sprzedaży paragonowej z powodu zastosowania zawyżonej stawki VAT – wyrok TSUE z 21 marca 2024 r. w polskiej sprawie C-606/22

    W wyczekiwanym przez polskich podatników wyroku TSUE uznał za niezgodną z prawem unijnym praktykę polskich organów podatkowych polegającą na odmowie zwrotu nadpłaconego VAT w przypadku zawyżenia stawki VAT przy sprzedaży paragonowej. Organy podatkowe będą musiały zrewidować swoje podejście, co otwiera drogę do odzyskania podatku przedsiębiorcom, którzy stosowali zawyżoną stawkę VAT przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

    Czytaj dalej
    02.04.2024

    Problemy z formularzem TPR

    Cyfryzacja dotyka coraz więcej obszarów naszego życia. Nie inaczej jest w sferze podatków.  Formularze TPR na potrzeby raportowania cen transferowych, bo o nim dziś słów kilka, są od tych za rok 2022 składane w postaci formularzy online. Niemniej jednak, pomimo oczywistych korzyści, jakie niesie ze sobą cyfryzacja, podatnicy często napotykają różnorodne problemy, w szczególności te techniczne podczas składania wskazanego formularza w nowej formie.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    0% stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze nie zostanie przedłużona

    Z komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w dniu 12 marca 2024 r. wynika, że obniżona stawka VAT 0% na podstawowe produkty spożywcze nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że już od 1 kwietnia br. powróci stawka VAT w wysokości 5%. Na nadchodzącą zmianę powinni przygotować się przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie sprzedaży ww. produktów.  W szczególności należy […]
    Czytaj dalej

    Dodatkowe usługi przy naprawie są opodatkowane VAT

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dnia 24 lutego 2022 r. wydał wyrok w sprawie C-605/20 (Suzlon Wind Energy Portugal – Energia Eólica Unipessoal Lda), w którym uznał, że dodatkowe usługi przy naprawie towaru są opodatkowane podatkiem VAT. Trybunał odniósł się w tej sprawie do definicji odpłatnego świadczenia usług na gruncie dyrektywy VAT. Orzeczenie dotyczyło portugalskiej spółki, […]
    Czytaj dalej

    Garaże i miejsca parkingowe – jaka stawka VAT?

    Garaże i miejsca parkingowe są często przedmiotem obrotu gospodarczego (sprzedaż, najem) razem z lokalem mieszkalnym, co może powodować komplikacje w zakresie ustalenia właściwych zasad opodatkowania VAT takiej transakcji. W szczególności, pojawia się pytanie, czy garaż/miejsce parkingowe mogą korzystać z takiej samej stawki VAT jak lokal mieszkalny.
    Czytaj dalej