CIT
Wyświetla wpisy bloga z kategorii CIT.
Czy można amortyzować lokale i budynki mieszkalne wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?
Na mocy „polskiego ładu” przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, w związku z czym zaczęły się pojawiać pytania jaka okoliczność przesądza o konieczności kwalifikacji nieruchomości jako mieszkalnej bądź niemieszkalnej – czy należy brać pod uwagę faktyczne przeznaczenie nieruchomości a może sposób jej ujęcia w Klasyfikacji Środków Trwałych?
Zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych na gruncie podatków dochodowych
Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy nie są uprawnieni do amortyzacji posiadanych lokali i budynków mieszkalnych, również tych nabytych i wprowadzonych do ewidencji przed wejściem w życie przedmiotowej regulacji (od 1 stycznia 2022 r. nie było możliwości amortyzacji jedynie wspomnianych nieruchomości nabytych w 2022 r.). Nowa norma prawna wzbudziła wątpliwości podatników w zakresie tego, czy nie narusza konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostkom i innym podmiotom.
Czy mediana to pewna rynkowość? Wyrok WSA w Białymstoku I SA/Bk 467/22
Obecnie, co do zasady podatnicy, którzy są zobowiązani do przygotowania dokumentacji cen transferowych muszą posiadać także analizę porównawczą dla dokumentowanej transakcji. Jednak sama obecność takiej analizy nie zapewnia ochrony przed kwestionowaniem rynkowości cen w transakcjach wewnątrzgrupowych przez organy podatkowe.
Licencja na znaki towarowe
Na gruncie przepisów o cenach transferowych największe wyzwanie dla podatników stanowią transakcje dotyczące wartości niematerialnych i prawnych, zwłaszcza znaków towarowych. Wyzwaniem staje się zarówno ich wycena, jak i ustalenie odpowiedniego poziomu wynagrodzenia za korzystanie z nich. Kolejną trudnością podatników jest zwiększone ryzyko zakwestionowania wynagrodzenia ustalonego przez strony przez organy podatkowe w toku kontroli, co potwierdza m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 czerwca 2022 r. (sygnatura I SA/Lu 190/22).
Safe harbour – instytucja warta zachodu?
Safe harbour, czyli tzw. bezpieczna przystań to mechanizm umożliwiający podatnikom uproszczenia na gruncie cen transferowych. Zastosowanie tej regulacji niesie za sobą szereg istotnych korzyści, takich jak zwolnienie z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Warto mieć jednak na uwadze, że skorzystanie z safe harbour wymaga spełnienia określonych warunków ustalonych przez ustawodawcę. Czy jest to zatem instytucja warta zachodu?
Estoński CIT – pożyczka
Zapadają pierwsze wyroki sądów administracyjnych w sprawie udzielania pożyczek przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT na rzecz podmiotów powiązanych. Czy to zapowiedź jednolitego podejścia do sprawy?
Ulga na ekspansję / Ulga prowzrostowa
Ulga na ekspansję, zwana również ulgą prowzrostową jest bardzo atrakcyjną preferencją podatkową dostępną zarówno dla podatników PIT jak i CIT. Ulga ta daje możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów.
Estoński CIT a ceny transferowe
Podatek od ryczałtu spółek, czyli tzw. Estoński CIT, to zagadnienie, które od dawna wywołuje wiele pytań i niepewności wśród przedsiębiorców. Zmiany wprowadzone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych na początku 2023 roku, przyniosły nieco ulgi w tym zakresie, ale wciąż wiele aspektów tego systemu opodatkowania budzi wątpliwości. Szczególnie jedno pytanie zdaje się dominować w dyskusji – czy podatnicy objęci Estońskim CIT są zobligowani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych?