• English
  • Postępowania podatkowe

    Nielegalny pobór energii jako odpłatna dostawa towarów – wyrok TSUE

    Wyrok TSUE w sprawie C‑677/21 (Fluvius Antwerpen vs MX) dotyczący opodatkowania VAT nielegalnego poboru energii elektrycznej przez osobę fizyczną. W analizowanej sprawie, operator systemu dystrybucji, po wykryciu bezumownego poboru energii, wystawił fakturę za dostawę energii elektrycznej na rzecz ww. osoby fizycznej zawierającą podatek VAT. W niniejszym wpisie autorzy omawiają rozstrzygnięcie wyroku.

    Czytaj dalej

    Co urząd skarbowy wie o stanie rachunków bankowych podatników?

    Obowiązujące obecnie regulacje, służące uszczelnieniu systemu podatkowego, przewidują bowiem, że na pisemne żądanie Szefa KAS, Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego,  wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi w sprawach o przestępstwa i wykroczenia lub przestępstwa i wykroczenia skarbowe, bank jest obowiązany do przekazania żądanych informacji, dotyczących osoby fizycznej, osoby prawnej i jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

    Czytaj dalej

    Kontrole podatkowe – z czym to się je?

    Kontrola prawidłowości rozliczeń podatkowych, jak i samej działalności podatnika może przybierać różne formy. Spotkać się można z pojęciami takimi jak: kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, kontrola celno-skarbowa, postępowanie podatkowe, czy kontrola prowadzona w oparciu o przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. W poniższym wpisie przedstawimy podstawowe informacje dotyczące trzech najczęściej występujących instytucji o charakterze weryfikacyjnym, które mogą dotyczyć podatnika.

    Czytaj dalej

    Wnioski wynikające z przeglądu wydanych do tej pory opinii zabezpieczających

    Opinie zabezpieczające wydawane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to istotne narzędzie zapewniające pewność prawną podatnikom. W obliczu potencjalnego postępowania podatkowego, podatnicy mogą ubiegać się o takie opinie, które chronią ich przed ryzykiem uznania ich działań jako próby obejścia prawa podatkowego. W naszym najnowszym wpisie na blogu przyjrzymy się niektórym istotnym decyzjom Szefa KAS z ostatnich miesięcy dotyczącym takich kwestii jak restrukturyzacje, obniżanie stawek amortyzacyjnych, uproszczenie struktury właścicielskiej czy transgraniczne połączenia. Przeanalizujemy zarówno treść tych decyzji, jak i ich kontekst gospodarczy, aby pokazać, jak te opinie wpływają na codzienne praktyki biznesowe i zarządzanie podatkami.
     

    Czytaj dalej

    PSI – Pułapki stosowania ulgi strefowej

    Korzystanie z preferencji Polskiej Strefy Inwestycji to atrakcyjna opcja dla inwestorów poszukujących ulg podatkowych, jednak takie korzyści nie są wolne od ryzyka. Rozpoznanie kosztów kwalifikowanych, brak możliwości korzystania z uproszczeń w zakresie dokumentacji cen transferowych, a także potencjalne uchylenie decyzji o wsparciu to tylko niektóre z zagadnień, które mogą narazić przedsiębiorców na nieoczekiwane komplikacje. W naszym najnowszym wpisie na blogu analizujemy te ryzyka i zasady działania Polskiej Strefy Inwestycji, aby pomóc inwestorom lepiej zrozumieć, co mogą oznaczać te preferencje dla ich działań biznesowych.

    Czytaj dalej

    Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa

    Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

    Czytaj dalej

    TSUE rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT

    TSUE wydał ważny wyrok dotyczący określania stałego miejsca prowadzenia działalności  gospodarczej dla celów VAT. Szczegóły sprawy oraz szeroka analiza w niniejszym materiale.

    Czytaj dalej

    Odroczenie płatności podatku jako pomoc publiczna?

    Jak uznał NSA w wyroku z dn. 15.02.2022, w okresie pandemii COVID-19, udzielenie przedsiębiorcy (spółce prawa handlowego) odroczenia płatności podatku należy uznać za pomoc publiczną. Szczegóły w materiale.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?

    Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest […]

    Czytaj dalej

    Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy?

    Decyzja o sprzedaży firmy to jeden z najważniejszych kroków w działalności przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się nie tylko z aspektami prawnymi i biznesowymi, ale także z obowiązkami podatkowymi. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie podatki obowiązują przy sprzedaży firmy, aby dobrze przygotować się do transakcji i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule wyjaśniamy, jakie opodatkowanie obowiązuje […]

    Czytaj dalej

    Estoński CIT – jak spełnić warunek zatrudnienia?

    Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, to popularne rozwiązanie podatkowe, które odracza opodatkowanie zysków firmy do momentu ich wypłaty. Aby jednak skorzystać z tego korzystnego systemu, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest wymóg zatrudnienia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ten warunek i jak go spełnić. Kto musi być zatrudniony, aby […]

    Czytaj dalej