• English
  • Postępowania podatkowe

    Nielegalny pobór energii jako odpłatna dostawa towarów – wyrok TSUE

    Wyrok TSUE w sprawie C‑677/21 (Fluvius Antwerpen vs MX) dotyczący opodatkowania VAT nielegalnego poboru energii elektrycznej przez osobę fizyczną. W analizowanej sprawie, operator systemu dystrybucji, po wykryciu bezumownego poboru energii, wystawił fakturę za dostawę energii elektrycznej na rzecz ww. osoby fizycznej zawierającą podatek VAT. W niniejszym wpisie autorzy omawiają rozstrzygnięcie wyroku.

    Czytaj dalej

    Co urząd skarbowy wie o stanie rachunków bankowych podatników?

    Obowiązujące obecnie regulacje, służące uszczelnieniu systemu podatkowego, przewidują bowiem, że na pisemne żądanie Szefa KAS, Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego,  wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi w sprawach o przestępstwa i wykroczenia lub przestępstwa i wykroczenia skarbowe, bank jest obowiązany do przekazania żądanych informacji, dotyczących osoby fizycznej, osoby prawnej i jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

    Czytaj dalej

    Kontrole podatkowe – z czym to się je?

    Kontrola prawidłowości rozliczeń podatkowych, jak i samej działalności podatnika może przybierać różne formy. Spotkać się można z pojęciami takimi jak: kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, kontrola celno-skarbowa, postępowanie podatkowe, czy kontrola prowadzona w oparciu o przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. W poniższym wpisie przedstawimy podstawowe informacje dotyczące trzech najczęściej występujących instytucji o charakterze weryfikacyjnym, które mogą dotyczyć podatnika.

    Czytaj dalej

    Wnioski wynikające z przeglądu wydanych do tej pory opinii zabezpieczających

    Opinie zabezpieczające wydawane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to istotne narzędzie zapewniające pewność prawną podatnikom. W obliczu potencjalnego postępowania podatkowego, podatnicy mogą ubiegać się o takie opinie, które chronią ich przed ryzykiem uznania ich działań jako próby obejścia prawa podatkowego. W naszym najnowszym wpisie na blogu przyjrzymy się niektórym istotnym decyzjom Szefa KAS z ostatnich miesięcy dotyczącym takich kwestii jak restrukturyzacje, obniżanie stawek amortyzacyjnych, uproszczenie struktury właścicielskiej czy transgraniczne połączenia. Przeanalizujemy zarówno treść tych decyzji, jak i ich kontekst gospodarczy, aby pokazać, jak te opinie wpływają na codzienne praktyki biznesowe i zarządzanie podatkami.
     

    Czytaj dalej

    PSI – Pułapki stosowania ulgi strefowej

    Korzystanie z preferencji Polskiej Strefy Inwestycji to atrakcyjna opcja dla inwestorów poszukujących ulg podatkowych, jednak takie korzyści nie są wolne od ryzyka. Rozpoznanie kosztów kwalifikowanych, brak możliwości korzystania z uproszczeń w zakresie dokumentacji cen transferowych, a także potencjalne uchylenie decyzji o wsparciu to tylko niektóre z zagadnień, które mogą narazić przedsiębiorców na nieoczekiwane komplikacje. W naszym najnowszym wpisie na blogu analizujemy te ryzyka i zasady działania Polskiej Strefy Inwestycji, aby pomóc inwestorom lepiej zrozumieć, co mogą oznaczać te preferencje dla ich działań biznesowych.

    Czytaj dalej

    Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa

    Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

    Czytaj dalej

    TSUE rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT

    TSUE wydał ważny wyrok dotyczący określania stałego miejsca prowadzenia działalności  gospodarczej dla celów VAT. Szczegóły sprawy oraz szeroka analiza w niniejszym materiale.

    Czytaj dalej

    Odroczenie płatności podatku jako pomoc publiczna?

    Jak uznał NSA w wyroku z dn. 15.02.2022, w okresie pandemii COVID-19, udzielenie przedsiębiorcy (spółce prawa handlowego) odroczenia płatności podatku należy uznać za pomoc publiczną. Szczegóły w materiale.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    Kasy fiskalne – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień

    Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ma ono obowiązywać przez okres 3 lat, tj. do końca 2027 r. Nowe regulacje utrzymują na dotychczasowym poziomie próg 20 000 zł dla zwolnienia podmiotowego. Z drugiej strony, przewidziano zmiany w katalogu zwolnień przedmiotowych (załącznik […]

    Czytaj dalej

    Wpływ Dyrektora KIS na fundacje rodzinne i planowane inwestycje

    Wraz z wejściem w życie Ustawy o Fundacji rodzinnej weszły również w życie nowe przepisy podatkowe dot. założenia, funkcjonowania i rozwiązania fundacji rodzinnej i sytuacji fundatora oraz beneficjentów. Na pierwszy rzut oka przepisy nie wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak praktyka pokazała, że wiele z pozoru prostych zagadnień zaczęło budzić kontrowersje. O czym świadczy fakt, że […]

    Czytaj dalej

    Skutki podatkowe w PIT sfinansowania uczestnictwa członka zarządu w studiach MBA

    Współpraca ze spółkami w zakresie zarządzania wiąże się z szeregiem wyzwań, w tym z koniecznością oceny kwalifikacji członków zarządu oraz ich wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Jednym z popularnych sposobów rozwijania kompetencji menedżerskich są studia MBA, które coraz częściej finansowane są przez spółki. Taka sytuacja wywołuje jednak pytania natury podatkowej – zarówno z perspektywy spółki, jak […]

    Czytaj dalej