• English
  • #VAT #Podatki #PrawoPodatkowe

    01.07.2024

    Skutki w VAT cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej

    W wyroku 7 sędziów z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I FSK 1661/20) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że cesja praw i obowiązków z umowy deweloperskiej, przed wydaniem przez dewelopera cedentowi lokalu do posiadania, za zapłatą tzw. „odstępnego” stanowi świadczenie usług a nie dostawę towarów. W konsekwencji, w przypadku lokali mieszkalnych, taka cesja nie będzie opodatkowana stawką 8% VAT, lecz podstawową stawką 23% VAT. NSA zwrócił uwagę na ekonomiczny charakter omawianej transakcji, która, jego zdaniem, polega na zbyciu prawa majątkowego polegającego na umożliwieniu cesjonariuszowi wstąpienie w prawa i obowiązki przysługujące cedentowi względem dewelopera.

    Czytaj dalej
    19.06.2024

    Jak należy dokumentować tzw. nietransakcyjne WDT?

    Przemieszczenie towarów własnych (należących do przedsiębiorstwa) podatnika z terytorium Polski na terytorium innego kraju członkowskiego UE uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej: „WDT”). Przez ww. towary własne rozumie się takie towary, które zostały przez podatnika na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium Polski w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W przypadku przemieszczenia towarów własnych nie dochodzi do żadnej transakcji, która miałaby charakter dwustronny – prawo do rozporządzania towarami jak właściciel nie jest przenoszone na inny podmiot, lecz pozostaje u podatnika, który wyłącznie przemieszcza swój towar pomiędzy dwoma krajami członkowskimi UE. W związku z tym, w praktyce, przemieszczenie towarów własnych określa się jako tzw. nietransakcyjne WDT.  

    Czytaj dalej
    05.06.2024

    Sprzedaż zestawu składającego się z towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT

    W celu zwiększania sprzedaży podatnicy decydują się na prowadzenie różnego rodzaju akcji promocyjnych. Jednym z przykładów prowadzenia takich działań jest sprzedaż towarów w zestawach. Korzyścią po stronie kupującego jest to, że cena, jaką płaci za towary nabywane w zestawie jest niższa niż ta, jaką musiałby zapłacić, gdyby zdecydował się kupić towary oddzielnie. Oznacza to, że sprzedawca musi dokonać obniżki cen towarów wchodzących w skład zestawu. W przypadku, gdy towary te podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami, w szczególności podstawową i preferencyjną, sposób dokonania takiego obniżenia może mieć istotne konsekwencje na gruncie VAT.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    0% stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze nie zostanie przedłużona

    Z komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w dniu 12 marca 2024 r. wynika, że obniżona stawka VAT 0% na podstawowe produkty spożywcze nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że już od 1 kwietnia br. powróci stawka VAT w wysokości 5%. Na nadchodzącą zmianę powinni przygotować się przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie sprzedaży ww. produktów.  W szczególności należy […]
    Czytaj dalej

    31 grudnia 2023 r. upływa termin publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej

    Tylko do 31 grudnia 2023 r. podatnicy, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym[1], mają czas na opublikowanie na swoich stronach internetowych informacji o strategii podatkowej realizowanej za rok 2022.
    Czytaj dalej

    50% koszty uzyskania przychodów jako dodatkowy element obniżenia zobowiązań podatkowych

    Wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. tzw. ulgi na innowacje to nie jedyne rozwiązania, które pozwalają realnie obniżyć zobowiązania podatkowe. Jednym z nich jest stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów (dalej: „50% KUP”).   Rozwiązanie to pozwala zwiększyć wynagrodzenie netto osób zatrudnionych na umowie o prace, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.   Katalog przychodów  Ustawa o PIT […]
    Czytaj dalej