• English
  • Zarządzanie podatkami

    Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

    W dniu 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Należy jednak zaznaczyć, że uchwalona przez Sejm ustawa wymaga dalszego procedowania – w pierwszej kolejności musi zostać uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta RP. Dopiero po zakończeniu tego procesu legislacyjnego i ogłoszeniu aktu prawnego możliwe będzie potwierdzenie ostatecznego brzmienia oraz wejścia w życie przedmiotowych zmian (planowany termin 1 stycznia 2026r.). Niniejszy Alert szczegółowo omawia planowane zmiany, uwzględniając ich potencjalny wpływ na różne grupy przedsiębiorców.

    Czytaj dalej

    Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?

    Estoński CIT, znany również jako ryczałt od dochodów spółek, jest atrakcyjnym modelem opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyłączenia i ograniczenia, które mogą uniemożliwić zastosowanie tego rozwiązania.    

    Czytaj dalej

    Zmiany w Podatku od Nieruchomości

    Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol), wprowadza szereg istotnych zmian, które mają wejść w życie, poza pewnym wyjątkiem, w dniu 1 stycznia 2025 r. Chociaż według ustawodawcy wprowadzone zmiany mają mieć wyłącznie charakter precyzujący, uwzględniający dorobek orzeczniczy sądów krajowych i dążą jedynie do zachowania fiskalnego status quo, to jednak istnieje zagrożenie, że będą prowadzić do rozszerzenia obecnie obowiązującego zakresu opodatkowania.

    Czytaj dalej

    Wyrok TK: Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego w świetle nowelizacji przepisów Ordynacji Podatkowej – przekazywanie informacji o schemacie podatkowym (MDR)

    Trybunał Konstytucyjny w dniu 23 lipca 2024 r. (sygn. K 13/20) rozpatrzył wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych dotyczący zgodności niektórych przepisów Ordynacji podatkowej oraz ustawy o doradztwie podatkowym z Konstytucją RP. Sprawa dotyczyła obowiązków doradców podatkowych w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych i związanych z tym naruszeń tajemnicy zawodowej.

    Czytaj dalej

    Zapowiedź rządu: Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2025 r.

    21 marca 2024 r. na konferencji prasowej, przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany dotyczące wysokości oraz zasad obliczania składki zdrowotnej. Celem zapowiedzianych reform jest uproszczenie systemu oraz zmniejszenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców, w szczególności tych osiągających niskie i średnie dochody.

    Czytaj dalej

    Przegląd podatkowy – czy zabezpieczyłeś swoją firmę przed ewentualną kontrolą

    Przegląd podatkowy to proces, który umożliwia weryfikację poprawności przyjętych rozwiązań oraz kalkulacji podatkowych w przedsiębiorstwie. Jego głównym celem jest identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości oraz obszarów, w których możliwe jest osiągnięcie oszczędności podatkowych. Proces ten łączy w sobie doświadczenie doradców podatkowych z codzienną pracą działu finansowo-księgowego, skupiając się na analizie dokumentów źródłowych. Efektem przeglądu jest poufny raport zawierający rekomendacje mające na celu ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację rozliczeń.

    Czytaj dalej

    31 grudnia 2023 r. upływa termin publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej

    Tylko do 31 grudnia 2023 r. podatnicy, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym, mają czas na opublikowanie na swoich stronach internetowych informacji o strategii podatkowej realizowanej za rok 2022. Dla pozostałych podmiotów termin na publikację informacji o realizowanej strategii za dany rok podatkowy upływa z końcem dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu tego roku podatkowego. Szczegóły w materiale.

    Czytaj dalej

    Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.

    Mimo że ustawa wprowadzająca obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF)[1] dla większości podatników wejdzie zasadniczo w życie od 1 lipca 2024 r. to w drodze wyjątku część przepisów obowiązuje już od 1 września br. Biorąc pod uwagę fakt, że przepisy te regulują istotne zagadnienia z punktu widzenia poprawnego dokumentowania transakcji m.in. w zakresie wystawiania faktur korygujących oraz zaliczkowych to podatnicy już teraz powinni zapoznać się ze zmianami. [1][1] Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    Artykuły spożywcze przekazane pracownikom a koszty uzyskania przychodów

    Uznaje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągniecie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Jednak Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) zawiera katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Między innymi w art. 16 ust. […]
    Czytaj dalej

    50% koszty uzyskania przychodów jako dodatkowy element obniżenia zobowiązań podatkowych

    Wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. tzw. ulgi na innowacje to nie jedyne rozwiązania, które pozwalają realnie obniżyć zobowiązania podatkowe. Jednym z nich jest stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów (dalej: „50% KUP”).   Rozwiązanie to pozwala zwiększyć wynagrodzenie netto osób zatrudnionych na umowie o prace, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.   Katalog przychodów  Ustawa o PIT […]
    Czytaj dalej

    Czy można amortyzować lokale i budynki mieszkalne wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?

    Aktualnie organy podatkowe stoją na stanowisku, że o możliwości amortyzacji lokali, bądź budynków przesądza klasyfikacja danego obiektu jako mieszkalny bądź użytkowy, a nie faktyczne wykorzystanie obiektu na inne cele niż mieszkaniowe. Przy czym, klasyfikacja środków trwałych powinna być dokonywana w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków […]
    Czytaj dalej