Projekt rozporządzenia w sprawie obniżenia stawki VAT dla branży beauty od 1 kwietnia 2024 r.

W dniu 1 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT, który przewiduje obniżenie stawki VAT z 23% do 8% dla określonych usług kosmetycznych.

Zgodnie z przedstawionym projektem preferencyjna stawka VAT będzie dotyczyła usług zaklasyfikowanych do poniższych zgrupowań PKWIU:

  • 02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure,
  • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu,
  • 02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne.

Wobec powyższego stawka VAT w wysokości 8% znajdzie zastosowanie m.in. do usług pielęgnacyjnych i upiększających dotyczących urody i twarzy, wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, a także usług związanych z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Obniżoną stawką nie zostaną natomiast objęte usługi wykonania tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej. Stawka VAT w wysokości 8% nie znajdzie zastosowania również do zabiegów stanowiących usługi w zakresie opieki zdrowotnej, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT są zwolnione z VAT.

Z opublikowanego projektu rozporządzenia wynika, że nie wszystkie usługi mogące zostać potencjalnie uznane za usługi kosmetyczne będą mogły korzystać z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Wobec powyższego, przedsiębiorcy świadczący ww. usługi powinni upewnić się, że spełniają warunki uprawniające ich do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.

Aktualnie trwają konsultacje publicznej projektu rozporządzenia. Uwagi można przekazywać w terminie do 7 marca 2024 r.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382550/katalog/13041902#13041902