• English
  • Klasyfikacje, stawki VAT, WIS

    Klasyfikacja towarów i usług jest jednym z kluczowych czynników dla właściwego ustalenia prawidłowego poziomu opodatkowania VAT. Na tej kanwie wciąż powstaje wiele wątpliwości po stronie podatników biorąc również pod uwagę niedawno przeprowadzone zmiany w matrycy stawek VAT, jak również powiązanie jej z  kodami międzynarodowej nomenklatury scalonej.

    Jednym z dostępnych dla podatników narzędzi do prawidłowego ustalenia stawki VAT jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS). Jej celem jest uzyskanie prawnie wiążącej informacji o prawidłowej klasyfikacji i stawce VAT dla danego towaru lub usługi. Uzyskanie WIS gwarantuje prawną ochronę, ponieważ stanowi ona decyzję administracyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, co oznacza, iż organy skarbowe nie mogą obciążyć podatników sankcjami za stosowanie stawki VAT wskazanej w WIS. Taka ochrona istotnie minimalizuje lub wręcz wyklucza ryzyka w VAT.

    Dla kogo?
    • Twoja firma obraca szerokim asortymentem towarów i chciałbyś upewnić się co do prawidłowości klasyfikacji?
    • Wprowadzasz nowy produkt lub usługę i chcesz dokonać prawidłowej klasyfikacji dla celów podatkowych?
    • Twoja firma potrzebuje formalnego potwierdzenia prawidłowości klasyfikacji w formie WIS?
    Zakres wsparcia:
    • Przygotowanie i złożenie WIS.
    • Reprezentowanie podatnika w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących prawidłowej klasyfikacji i stawek VAT.
    • Weryfikacja prawidłowości stosowanych stawek VAT sprzedawanych towarów i usług.
    • Opinie i ekspertyzy w zakresie prawidłowości stosowanych klasyfikacji i stawek VAT.
    • Analiza obecnie stosowanego powiązania właściwych kodów CN z PKWiU.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Wyrok TK: Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego w świetle nowelizacji przepisów Ordynacji Podatkowej – przekazywanie informacji o schemacie podatkowym (MDR)

      Trybunał Konstytucyjny w dniu 23 lipca 2024 r. (sygn. K 13/20) rozpatrzył wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych dotyczący zgodności niektórych przepisów Ordynacji podatkowej oraz ustawy o doradztwie podatkowym z Konstytucją RP. Sprawa dotyczyła obowiązków doradców podatkowych w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych i związanych z tym naruszeń tajemnicy zawodowej. Trybunał uznał, że art. 86b, […]

      Czytaj dalej

      Postanowienie TSUE z 14 marca 2024 r dotyczące parków rozrywki

      Przestrzenie w centrach handlowych, w których zainstalowane są urządzenia (automaty rozrywkowe) przeznaczone dla dzieci nie stanowią „parków rozrywki”, a tym samym nabycie żetonów pozwalających na korzystanie z tych urządzeń nie stanowi prawa wstępu do takiego parku. W konsekwencji, w takiej sytuacji nie ma podstaw do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT (postanowienie TSUE z 14 marca […]

      Czytaj dalej

      Użyczenie lokali mieszkalnych fundacji rodzinnej bez VAT (interpretacja Dyrektora KIS z 12 czerwca 2024 r., 0113-KDIPT1-1.4012.217.2024.4.RG)

      W omawianej interpretacji Dyrektor KIS po raz kolejny odniósł się do skutków w VAT związanych z przekazaniem nieruchomości do fundacji rodzinnej, przy czym tym razem organ oceniał nieodpłatną czynność użyczenia. Omawiana interpretacja została wydana na wniosek osoby fizycznej będącej właścicielem kilkudziesięciu lokali mieszkalnych („Wnioskodawca”). Nieruchomości te były wynajmowane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Z dniem […]

      Czytaj dalej