PSH – Aspekty praktyczne związane z zastosowaniem zwolnień podatkowych
Jednym z warunków do skorzystania z preferencji dla PSH jest prowadzenie przez spółkę holdingową rzeczywistej działalności gospodarczej. Przy ocenie charakteru działalności spółki uwzględnia się m.in. czy:
- jednostka posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie;
- zawierane przez nią porozumienia mają uzasadnienie gospodarcze;
- spółka samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.
W praktyce wykazanie, że taka spółka rzeczywiście prowadzi działalność może okazać się problematyczne ze względu na specyfikę działalności podmiotów holdingowych, których celem i głównymi funkcjami w prowadzonej działalności jest posiadanie i zarządzanie udziałami / akcjami innych podmiotów.
Spółki giełdowe
Z uwagi na trudności identyfikacji akcjonariuszów przez spółki giełdowe tj. czy w wymaganym 2-letnim okresie akcji spółki holdingowej nie będą posiadać bezpośrednio lub pośrednio osoby / podmioty mające siedzibę / miejsce zamieszkania w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zastosowanie niniejszej regulacji do spółek giełdowych może być znacznie utrudnione.
Obowiązki sprawozdawcze
Spółki holdingowe korzystające ze zwolnienia z opodatkowania dywidend lub zbycia udziałów / akcji spółek zależnych wykazują w rocznej deklaracji CIT-8 dane o wysokości dochodów (przychodów) objętych tymi zwolnieniami.