Użyczenie lokali mieszkalnych fundacji rodzinnej bez VAT (interpretacja Dyrektora KIS z 12 czerwca 2024 r., 0113-KDIPT1-1.4012.217.2024.4.RG)

W omawianej interpretacji Dyrektor KIS po raz kolejny odniósł się do skutków w VAT związanych z przekazaniem nieruchomości do fundacji rodzinnej, przy czym tym razem organ oceniał nieodpłatną czynność użyczenia.

Omawiana interpretacja została wydana na wniosek osoby fizycznej będącej właścicielem kilkudziesięciu lokali mieszkalnych („Wnioskodawca”). Nieruchomości te były wynajmowane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z dniem 1 marca 2024 r. Wnioskodawca przyporządkował 4 lokale mieszkalne („Lokale”) do tzw. „najmu prywatnego”. W odniesieniu do Lokali Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Wnioskodawca planuje z dniem 1 stycznia 2025 r. utworzyć fundację rodzinną („Fundacja”), której będzie zarówno fundatorem, jak i beneficjentem. W związku z tym ma on zamiar nieodpłatnie użyczyć Fundacji Lokale. Fundacja będzie wynajmować Lokale i zatrzymywać zyski z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawcy, użyczając Lokale Fundacji nie będzie on występował w roli podatnika VAT, tylko w ramach zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, w jego ocenie, użyczenie Lokali nie będzie rodziło konsekwencji podatkowych na gruncie VAT.

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca nie musi naliczać VAT od użyczenia Lokali Fundacji jednak z innej przyczyny niż ta, na którą wskazywał Wnioskodawca.

Organ interpretacyjny zauważył bowiem, iż skoro Lokale były odpłatnie wynajmowane przez Wnioskodawcę, to nie można ich kwalifikować jako majątku prywatnego do celów VAT (na gruncie VAT najem jest traktowany jako działalność gospodarcza również w przypadku tzw. „najmu prywatnego”). W konsekwencji, Wnioskodawca będzie w tym przypadku występował w roli podatnika VAT.

Jednocześnie Dyrektor KIS zwrócił uwagę, iż zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, nieodpłatne użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT tylko jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do tych towarów.

Zważywszy, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu Lokali, przesłanki do zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie zostały spełnione, a zatem użyczenie Lokali przez Wnioskodawcę na rzecz Fundacji, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Omawiana interpretacja zasługuje na pełną aprobatę. Użyczenie nieruchomości mieszkalnych, co do których nie przysługiwało użyczającemu prawo do odliczenia VAT, jest zatem kolejnym przykładem przekazania nieruchomości fundacji rodzinnej, który nie wywoła skutków na gruncie VAT.