CIT
Wyświetla wpisy bloga po tagu CIT.
Co jest ukrytym zyskiem w CIT estońskim?
Estoński CIT, czyli ryczałt od przychodów spółek, to korzystna forma opodatkowania, ale wiąże się z nim pojęcie ukrytych zysków, które mogą być problematyczne dla przedsiębiorców. Ukryte zyski to świadczenia pieniężne lub niepieniężne wykonane na rzecz udziałowców, akcjonariuszy, wspólników lub podmiotów z nimi powiązanych. Przepisy te mają na celu uniemożliwienie omijania opodatkowania dywidend poprzez różne formy transferów wartości.
Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
Estoński CIT, znany również jako ryczałt od dochodów spółek, jest atrakcyjnym modelem opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyłączenia i ograniczenia, które mogą uniemożliwić zastosowanie tego rozwiązania.
Safe Harbour
Bezpieczna przystań dla pożyczek Regulacje „safe harbour” w kontekście pożyczek pomiędzy podmiotami powiązanymi ograniczają ryzyka oraz wymogi dokumentacyjne. Zasady te umożliwiają ochronę przed szacowaniem rynkowego poziomu oprocentowania umów objętych wskazanym mechanizmem, dzięki domniemaniu ich rynkowości. Co więcej, pożyczki te aktualnie nie podlegają obowiązkom sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, gdyż są z tego obowiązku zwolnione. Zatem jest to również mechanizm, który pomaga w optymalizacji kosztów sporządzenia tego rodzaju dokumentacji.
Szanse i zagrożenia związane z funkcjonowaniem FIZ
Do głównych zalet Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ) należy dywersyfikacja ponoszonego ryzyka ekonomicznego dzięki powierzeniu środków podmiotowi, który specjalizuje się w dokonywaniu inwestycji, tj. towarzystwu funduszy inwestycyjnych. Wykorzystanie FIZ-u daje także możliwość przeprowadzenia skutecznej sukcesji majątku i uniknięcie jego rozdrobnienia. Dodatkowo zaletą jest przewidziane zwolnienie podatkowe z pewnymi wyjątkami dotyczącymi inwestycji związanych ze spółkami nieposiadającymi osobowości prawnej dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych.
Kontrole organów podatkowych w zakresie cen transferowych
Ryzyko zidentyfikowania nieprawidłowości w ramach kontroli wzrasta i wiąże się z coraz większą specjalizacją organów administracji skarbowej oraz starannym doborem podmiotów będących obiektem działań kontrolnych. Wzrasta zatem liczba kontroli zakończonych tzw. domiarem podatkowym. Organy podatkowe dysponują także szerszym wachlarzem narzędzi analitycznych, a pozyskane w ten sposób informacje są wyższej jakości.
Fundusz inwestycyjny – status podatkowy
Fundusze inwestycyjne umożliwiają swoim uczestnikom zbiorowe inwestowanie środków pieniężnych we wspólnym interesie w określone odpowiednimi regulacjami papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
W Polsce fundusz inwestycyjny może zostać utworzony jako:
- fundusz inwestycyjny otwarty (FIO),
- specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO),
- fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ).
Sprzedaż wierzytelności – omówienie interpretacji MF dot. faktoringu
W ostatnim czasie pojawiła się ważna interpretacja ogólna Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca zbywania wierzytelności handlowych w ramach faktoringu (interpretacja ogólna z dnia 15 lutego 2021 r., sygn. DD5.8201.11.2020). Jak należy rozumieć tu wierzytelności handlowe? Co jest celem interpretacji ogólnej?
Dzień zlecenia przelewu
Próba zdefiniowania w celu terminowego wywiązania się z obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu płatności na rachunek kontrahenta nieznajdujący się na białej liście