Zwolnienie podmiotowe z VAT – procedura szczególna dla drobnych przedsiębiorców (SME) 

Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2025 r. procedura szczególna SME umożliwia drobnym przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych państwach członkowskich UE, na których terytorium prowadzą sprzedaż.

Dzięki procedurze SME:

  • podatnicy z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych krajach UE;
  • podatnicy z siedzibą działalności gospodarczej w innym kraju UE niż Polska mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w Polsce.

Warunkiem korzystania z procedury SME jest spełnienie przez podatnika:

  • z jednej strony „warunków lokalnych” określonych przez dane państwo UE dla podatników krajowych (np. w zakresie progu kwotowego czy rodzajów działalności wyłączonych ze zwolnienia);
  • z drugiej strony „warunku unijnego” zgodnie z którym całkowita roczna wartość dostaw towarów i/lub świadczenia usług, których miejscem opodatkowania jest terytorium UE (w tym Polski) nie przekroczyła kwoty 100 000 euro (lub jej równowartości) w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym (bez podatku VAT).

Korzystanie z procedury SME jest fakultatywne – podatnik sam decyduje, czy i w jakim krajach z niej skorzysta (o ile spełnia warunki jej stosowania w danym państwie).

Obsługę procedury SME realizuje państwo członkowskie UE, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej (zgłoszenie do procedury i nadawanie numeru identyfikacyjnego z przedrostkiem „EX”, informacje kwartalne o obrotach). Organem właściwym w sprawach podatników z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce jest Naczelnik II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

 

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości bądź pytania związane z tym tematem, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.