• English
  • CIT

    27.02.2025

    Wpływ Dyrektora KIS na fundacje rodzinne i planowane inwestycje

    Wraz z wejściem w życie Ustawy o Fundacji rodzinnej weszły również w życie nowe przepisy podatkowe dot. założenia, funkcjonowania i rozwiązania fundacji rodzinnej i sytuacji fundatora oraz beneficjentów. Na pierwszy rzut oka przepisy nie wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak praktyka pokazała, że wiele z pozoru prostych zagadnień zaczęło budzić kontrowersje. O czym świadczy fakt, że od początku obowiązywania przepisów dot. polskiej fundacji rodzinnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 453 interpretacje indywidualne. Znaczna  większość dotyczyła zagadnień z obszaru podatku CIT (ok. 253) oraz podatku, PIT (136).

    Czytaj dalej
    18.02.2025

    Podatek minimalny w Polsce

    Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych w których po raz pierwszy należy uwzględnić regulacje dotyczące polskiego podatku minimalnego. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć na czym polega i kogo dotyczy polski podatek minimalny. Podatek minimalny obowiązuje w Polsce od roku 2024. Wprowadzenie tej regulacji miało na celu zapewnienie, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich struktury, dochodowości czy rentowności, będą uczestniczyć w finansowaniu wydatków publicznych.

    Czytaj dalej
    06.02.2025

    Wydatki na benefity dla współpracowników B2B można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

    Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 grudnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.629.2024.2.ZK) potwierdza, że poniesione przez spółkę wydatki na benefity dla współpracowników działających w modelu B2B mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

    Czytaj dalej
    30.01.2025

    JPK CIT 2025: Rewolucja w raportowaniu podatkowym

    Jednolity Plik Kontrolny to nowoczesne narzędzie odgrywającą kluczową rolę w usprawnianiu procesów raportowania podatkowego w Polsce. Podatnicy VAT zdążyli już je dobrze poznać szczegółowo raportując dokonywane transakcje. Obecnie, wraz z wejściem w życie nowych przepisów, rozszerzono jego zakres na podatników podatku dochodowego od osób prawnych, wprowadzając JPK CIT. Ta zmiana ma na celu dalsze podniesienie przejrzystości podatkowej oraz lepszą kontrolę nad rozliczeniami przedsiębiorstw.

    Czytaj dalej
    15.01.2025

    Obowiązek rozliczenia napiwków po stronie pracownika/zleceniobiorcy

    Coraz więcej firm gastronomicznych poszukuje nowoczesnych i prostych sposobów, które ułatwią klientom nagradzanie obsługi, a jednocześnie usprawnią rozliczenia podatkowe związane z napiwkami. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie aplikacji mobilnej umożliwiającej przekazywanie napiwków w formie bezgotówkowej. W dniu 24 grudnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.638.2024.2.JŚ), w której uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

    Czytaj dalej
    16.12.2024

    Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?

    Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest korekta cen transferowych, w jakich okolicznościach może być zastosowana i jakie ryzyka są z nią związane.

    Czytaj dalej
    09.12.2024

    Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy?

    Decyzja o sprzedaży firmy to jeden z najważniejszych kroków w działalności przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się nie tylko z aspektami prawnymi i biznesowymi, ale także z obowiązkami podatkowymi. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie podatki obowiązują przy sprzedaży firmy, aby dobrze przygotować się do transakcji i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule wyjaśniamy, jakie opodatkowanie obowiązuje przy sprzedaży firmy i od czego zależy jego wysokość.

    Czytaj dalej
    02.12.2024

    Estoński CIT – jak spełnić warunek zatrudnienia?

    Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, to popularne rozwiązanie podatkowe, które odracza opodatkowanie zysków firmy do momentu ich wypłaty. Aby jednak skorzystać z tego korzystnego systemu, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest wymóg zatrudnienia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ten warunek i jak go spełnić.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    Dochód z tytułu ukrytych zysków cz. I – Czym są ukryte zyski?

    Ukryte zyski jako świadczenia dokonywane na rzecz podmiotów powiązanych są jednym z przedmiotów opodatkowania estońskim CIT. Wprowadzenie opodatkowania tego rodzaju dochodu ma na celu zapobieganie dokonywaniu nieopodatkowanych wypłat środków ze spółki, ekwiwalentnych dywidendzie. Definicja ukrytych zysków w ustawie o CIT Jak wskazano w ustawie o CIT, ukryte zyski to wszelkie świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne […]
    Czytaj dalej

    Estoński CIT a ceny transferowe

    Podatek od ryczałtu spółek tzw. Estoński CIT po modyfikacjach wprowadzonych przez kolejny pakiet zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) od 1 stycznia 2023 r. przybrał znośniejszą formę, a tym samym zapewne więcej podatników będzie chciało skorzystać z tego systemu opodatkowania. Przypomnijmy główne założenie wskazanego systemu, a zatem spółka, […]
    Czytaj dalej

    Fundacja rodzinna – Aspekty podatkowe wypłaty z fundacji na rzecz beneficjentów

    Opodatkowanie dochodów Fundacji rodzinnej nastąpi co do zasady dopiero na etapie wypłaty świadczeń beneficjentom. W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowić będzie: przychód w wysokości wartości świadczenia przekazanego przez Fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio na rzecz beneficjenta lub fundatora albo przychód odpowiadający wartości przekazanego mienia w związku z rozwiązaniem tej osoby prawnej. Jednocześnie, szczególnie istotne jest, […]
    Czytaj dalej