• English
  • Strefa wiedzy

    Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

    W dniu 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Należy jednak zaznaczyć, że uchwalona przez Sejm ustawa wymaga dalszego procedowania – w pierwszej kolejności musi zostać uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta RP. Dopiero po zakończeniu tego procesu legislacyjnego i ogłoszeniu aktu prawnego możliwe będzie potwierdzenie ostatecznego brzmienia oraz wejścia w życie przedmiotowych zmian (planowany termin 1 stycznia 2026r.). Niniejszy Alert szczegółowo omawia planowane zmiany, uwzględniając ich potencjalny wpływ na różne grupy przedsiębiorców.

    Czytaj dalej
    03.03.2025

    Kasy fiskalne – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień

    Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ma ono obowiązywać przez okres 3 lat, tj. do końca 2027 r. Nowe regulacje utrzymują na dotychczasowym poziomie próg 20 000 zł dla zwolnienia podmiotowego .Z drugiej strony, przewidziano zmiany w katalogu zwolnień przedmiotowych (załącznik do rozporządzenia). Wśród czynności usuniętych z ww. katalogu można wymienić dostawę towarów i świadczenie usług przy użyciu urządzeń do automatycznej sprzedaży (tzw. sprzedaż vendingowa).

    Czytaj dalej
    27.02.2025

    Wpływ Dyrektora KIS na fundacje rodzinne i planowane inwestycje

    Wraz z wejściem w życie Ustawy o Fundacji rodzinnej weszły również w życie nowe przepisy podatkowe dot. założenia, funkcjonowania i rozwiązania fundacji rodzinnej i sytuacji fundatora oraz beneficjentów. Na pierwszy rzut oka przepisy nie wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak praktyka pokazała, że wiele z pozoru prostych zagadnień zaczęło budzić kontrowersje. O czym świadczy fakt, że od początku obowiązywania przepisów dot. polskiej fundacji rodzinnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 453 interpretacje indywidualne. Znaczna  większość dotyczyła zagadnień z obszaru podatku CIT (ok. 253) oraz podatku, PIT (136).

    Czytaj dalej
    24.02.2025

    Skutki podatkowe w PIT sfinansowania uczestnictwa członka zarządu w studiach MBA

    Współpraca ze spółkami w zakresie zarządzania wiąże się z szeregiem wyzwań, w tym z koniecznością oceny kwalifikacji członków zarządu oraz ich wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Jednym z popularnych sposobów rozwijania kompetencji menedżerskich są studia MBA, które coraz częściej finansowane są przez spółki. Taka sytuacja wywołuje jednak pytania natury podatkowej – zarówno z perspektywy spółki, jak i członka zarządu.

    Czytaj dalej
    18.02.2025

    Podatek minimalny w Polsce

    Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych w których po raz pierwszy należy uwzględnić regulacje dotyczące polskiego podatku minimalnego. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć na czym polega i kogo dotyczy polski podatek minimalny. Podatek minimalny obowiązuje w Polsce od roku 2024. Wprowadzenie tej regulacji miało na celu zapewnienie, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich struktury, dochodowości czy rentowności, będą uczestniczyć w finansowaniu wydatków publicznych.

    Czytaj dalej
    10.02.2025

    Zwolnienie podmiotowe z VAT – procedura szczególna dla drobnych przedsiębiorców (SME) 

    Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2025 r. procedura szczególna SME umożliwia drobnym przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych państwach członkowskich UE, na których terytorium prowadzą sprzedaż.

    Czytaj dalej
    06.02.2025

    Wydatki na benefity dla współpracowników B2B można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

    Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 grudnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.629.2024.2.ZK) potwierdza, że poniesione przez spółkę wydatki na benefity dla współpracowników działających w modelu B2B mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

    Czytaj dalej
    30.01.2025

    JPK CIT 2025: Rewolucja w raportowaniu podatkowym

    Jednolity Plik Kontrolny to nowoczesne narzędzie odgrywającą kluczową rolę w usprawnianiu procesów raportowania podatkowego w Polsce. Podatnicy VAT zdążyli już je dobrze poznać szczegółowo raportując dokonywane transakcje. Obecnie, wraz z wejściem w życie nowych przepisów, rozszerzono jego zakres na podatników podatku dochodowego od osób prawnych, wprowadzając JPK CIT. Ta zmiana ma na celu dalsze podniesienie przejrzystości podatkowej oraz lepszą kontrolę nad rozliczeniami przedsiębiorstw.

    Czytaj dalej

    Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

    Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

    W dniu 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Należy jednak zaznaczyć, że uchwalona przez Sejm ustawa wymaga dalszego procedowania – w pierwszej kolejności musi zostać uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta RP. Dopiero po zakończeniu tego procesu […]

    Czytaj dalej

    Kasy fiskalne – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień

    Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ma ono obowiązywać przez okres 3 lat, tj. do końca 2027 r. Nowe regulacje utrzymują na dotychczasowym poziomie próg 20 000 zł dla zwolnienia podmiotowego. Z drugiej strony, przewidziano zmiany w katalogu zwolnień przedmiotowych (załącznik […]

    Czytaj dalej

    Wpływ Dyrektora KIS na fundacje rodzinne i planowane inwestycje

    Wraz z wejściem w życie Ustawy o Fundacji rodzinnej weszły również w życie nowe przepisy podatkowe dot. założenia, funkcjonowania i rozwiązania fundacji rodzinnej i sytuacji fundatora oraz beneficjentów. Na pierwszy rzut oka przepisy nie wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak praktyka pokazała, że wiele z pozoru prostych zagadnień zaczęło budzić kontrowersje. O czym świadczy fakt, że […]

    Czytaj dalej