Wieloletnie postępowania w NSA – podatnicy na sprawiedliwość czekają latami – komentarz Arkadiusza Łagowskiego na łamach portalu prawo.pl

„Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne” – czytamy we wstępie artykułu.

Jakie skutki ma takie długotrwałe oczekiwanie na sprawiedliwość?

Arkadiusz Łagowski: „Oczywiście tracą na tym wszyscy. Podatnicy nie wiedzą jak rozliczać swoje zobowiązania podatkowe. Ma to negatywny wpływ na całą gospodarkę. Z drugiej strony prowadzi do paradoksalnie jeszcze większego „zapchania” sądów administracyjnych. Podatnicy widząc, że jest szansa wygrania sporu ze skarbówką, składają nowe skargi na interpretacje indywidualne do sądów administracyjnych. Skoro nie wiadomo jednak jakie stanowisko zajmie ostatecznie NSA, urzędnicy sporządzają „w pocie czoła” skargi kasacyjne. Wszystko ostatecznie trafia do NSA. Gdyby natomiast NSA zajął od razu stanowisko, to najprawdopodobniej do sądu wpływałoby mniej spraw (…)”.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu:
https://www.prawo.pl/podatki/czas-na-wydanie-wyroku-przez-nsa-w-sprawach-podatkowych,507121.html