CIT
Wyświetla wpisy bloga z kategorii CIT.
Nieujawnione operacje gospodarcze w estońskim CIT
Czy każde nieujawnienie koszów i przychodów we właściwym terminie – nawet jeżeli zostanie ujawnione w okresie późniejszym – potencjalnie może być opodatkowane? O nieujawnionych operacjach gospodarczych w estońskim CIT oraz jakie podejście warto przyjąć przedstawiamy w niniejszym materiale.

Klaudia Zawada

Grzegorz Szachowicz
Nowe informacje o zakresie raportów dla spółek nieruchomościowych
Po pięciu miesiącach od upływu terminu na raportowanie za 2021 rok i równocześnie miesiąc przed końcem czasu na składanie informacji o spółkach nieruchomościowych za rok 2022, światło dzienne ujrzała interpretacja ogólna Ministra Finansów nr DD5.8203.7.2022 w sprawie obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach. Jej pojawienie się nie rozwiązuje niestety wszystkich wątpliwości i pozostawia wiele istotnych pytań bez odpowiedzi. Zatem co wiemy? – zapraszamy do lektury!

Klaudia Zawada
Wynajem lokali mieszkalnych – najem prywatny czy w ramach działalności?
Od 1 stycznia 2023 r. osoby fizyczne wynajmujące mieszkania w ramach „najmu prywatnego” nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania otrzymywanych przychodów. Przychód z najmu prywatnego jest „na obowiązkowym” ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Szczegóły w materiale.

Grzegorz Szachowicz

Anna Nowakowska
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa
Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

Grzegorz Szachowicz

Anna Nowakowska
Estoński CIT cz. V – wpłaty na PFRON
Pojawia się coraz więcej interpretacji podatkowych, które odnoszą się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W materiale, odnosimy się do dwóch ostatnio wydanych, które dotyczą dokonywanych przez podatników wpłat na PFRON. Zapraszamy do lektury.

Marek Szczepanik

Klaudia Zawada
Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy – prawo spółki do kosztów podatkowych
Konwersja wierzytelności pożyczkowej jako sposób dokapitalizowania spółki i podatkowe potraktowanie tej czynności jako wniesienie wkładu niepieniężnego, a koszty podatkowe spółki. Szczegóły w materiale.

Dominika Chodkiewicz

Grzegorz Szachowicz
ESTOŃSKI CIT – cz. IV
Estoński CIT – reklamowany jako miasteczko cudowności wraz z coraz większą liczbą wydawanych interpretacji ukazuje swoje ciemne zaułki… Zapraszamy do lektury!

Marek Szczepanik

Klaudia Zawada
Estoński CIT cz. III – Wykorzystanie samochodu osobowego na cele mieszane
Jednym ze sposobów na dotarcie do Estonii z Warszawy jest podróż samochodem trasą o długości niespełna 1000 km. Taka 12-godzinna podróż to nie jedyny trud związany z autami w kontekście Estonii. Problem stanowią również samochody, które są wykorzystywane w spółkach opodatkowanych estońskim CIT.

Klaudia Zawada

Grzegorz Szachowicz

Marek Szczepanik