• English
  • Estoński CIT

    Estoński CIT to alternatywny dla „klasycznego” CIT-u system opodatkowania, który w polskim systemie prawnym funkcjonuje od 1 stycznia 2021 r. Posiada odrębne zasady prowadzenia rozliczeń, stawki podatku czy też wyłączenia.

    Idea estońskiego CIT polega na tym, że zyski osiągnięte przez podatnika i zatrzymane (reinwestowane) w spółce nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Celem ustawodawcy było również opodatkowanie wypłat równoważnych dystrybucji zysku, czego efektem jest wprowadzenie opodatkowania tzw. ukrytych zysków. Opodatkowanie powinno wystąpić dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Jeżeli zatem większość zysków osiąganych przez podatnika ma być reinwestowana bądź zatrzymana w biznesie, ta forma opodatkowania stanowić może wyjątkowo efektywną alternatywę.

    Pomimo tego, że jest to forma opodatkowania zarezerwowana dla podmiotów opodatkowanych CIT, stanowi ona atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorców prowadzących biznes w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek jawnych, spółek cywilnych, a także spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

    Dodatkowo po zmianach wprowadzonych na mocy tzw. Polskiego Ładu możliwość wyboru estońskiego CIT nie jest uzależniona od ponoszenia nakładów inwestycyjnych czy skali uzyskiwanych przychodów lub dochodów, co było przyczyną niechęci do tej formy opodatkowania w jej pierwotnej wersji.

    Dla kogo?
    • Opodatkowaniu estońskim CIT mogą podlegać: spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne.
    • Twój biznes się rozwija i planujesz dalsze reinwestowanie środków w rozwój?
    • Planujesz rozwój biznesu i już teraz chciałbyś zacząć gromadzić środki nieobciążone opodatkowaniem?
    • Chciałbyś poprawić płynność finansową Twojego biznesu lub gromadzić oszczędności na trudniejsze czasy?
    Zakres wsparcia:
    • Analiza możliwości skorzystania z estońskiego CIT i kalkulacja potencjalnych oszczędności.
    • Wsparcie w reorganizacji biznesu w celu skorzystania z estońskiego CIT.
    • Bieżące wsparcie w stosowaniu estońskiego CIT.
    • Identyfikacja ryzyk związanych m.in. z „ukrytymi zyskami”.
    • Potwierdzenie wątpliwości interpretacyjnych w drodze indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od CIT

      Mateusz Pietranek

      tel. + 48 506 399 082

      Anna Nowakowska

      tel. +48 791 004 869

      Michał Maciejewski

      tel. +48 695 551 641

      Kinga Rabęda

      tel. +48 572 248 282

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Szanse i zagrożenia związane z funkcjonowaniem FIZ

      Do głównych zalet Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ) należy dywersyfikacja ponoszonego ryzyka ekonomicznego dzięki powierzeniu środków podmiotowi, który specjalizuje się w dokonywaniu inwestycji, tj. towarzystwu funduszy inwestycyjnych. Wykorzystanie FIZ-u daje także możliwość przeprowadzenia skutecznej sukcesji majątku i uniknięcie jego rozdrobnienia. Dodatkowo zaletą jest przewidziane zwolnienie podatkowe z pewnymi wyjątkami dotyczącymi inwestycji związanych ze spółkami nieposiadającymi osobowości […]

      Czytaj dalej

      Kontrole organów podatkowych w zakresie cen transferowych

      Kontrole podatkowe, czyli pojęcie, które u wielu podatników budzi niepokój. Szczególnie tych, którzy nie są na nie przygotowani.  Zgodnie z wynikiem raportu Najwyższej Izby Kontroli (Prawidłowość i skuteczność postępowań kontrolnych, podatkowych i egzekucyjnych organów Krajowej Administracji Skarbowej), administracja skarbowa intensyfikuje ilość prowadzonych postępowań kontrolnych mających na celu określenie błędów lub dokonania weryfikacji ustalonych przez podatników, […]

      Czytaj dalej

      Fundusz inwestycyjny – status podatkowy

      Fundusze inwestycyjne umożliwiają swoim uczestnikom zbiorowe inwestowanie środków pieniężnych we wspólnym interesie w określone odpowiednimi regulacjami papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. W Polsce fundusz inwestycyjny może zostać utworzony jako: fundusz inwestycyjny otwarty (FIO), specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO), fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ). W zależności od rodzaju, każdy z funduszy posiada odmienny […]

      Czytaj dalej