Przegląd i przygotowanie procedur rozliczeń VAT
Prowadzenie rozliczeń VAT wiąże się ze znaczną ilością czynności które wymagają podjęcia. Proces zaczyna się już od momentu wystawiania, a następnie rozliczania faktur zakupu i sprzedaży, które przechodzą przez rejestry VAT, a kończąc na tworzeniu JPK_V7. Od 2024 r., dodatkowo dojdą również obowiązki związane z wdrożeniem KSeF, który umożliwi organom skarbowym wgląd do każdej faktury sprzedażowej lub zakupowej.
Rozliczanie VAT wcale nie zaczyna się i nie kończy wyłącznie w dziale księgowości, bowiem do prawidłowego i terminowego rozliczania VAT przyczyniają się również działy operacyjne Twojej firmy.
Prawidłowe i kompleksowe podejście do tematu rozliczania VAT poprzez przygotowanie odpowiedniej procedury, określającej obowiązki VAT jakie z daną transakcją/czynnością są związane, umożliwia prowadzenie płynnego procesu rozliczania VAT. W zależności od specyfiki branży procedura rozliczania VAT może w składać się z kompleksowej instrukcji rozliczeń w Twojej firmie bądź skupiać się na konkretnych obszarach z perspektywy VAT.
Posiadanie procedury skomponowanej pod wymagania Twojego biznesu przekłada się na zwiększenie świadomości działów biznesowych oraz operacyjnych w zakresie ich roli w prawidłowym rozliczaniu VAT. Stanowi też dla nich instrukcję jak postępować i dlaczego w ogóle mogą być angażowani w proces rozliczeń.
Poza wzrostem bezpieczeństwa, procedura rozliczania VAT stanowi dla zarządów i działów księgowych ważny element ochronny przed odpowiedzialnością karną skarbową.
Dla kogo?
- Twoja firma przygotowuje liczne korekty JPK_V7 z uwagi na powtarzające się błędy po stronie działów operacyjnych?
- Skala działalności Twojej firmy wzrosła, pojawiły się nowe typy transakcji i chciałbym mieć pewność, że wszystko działa w usystematyzowany i uporządkowany sposób?
- Twoja firma posiada procedurę rozliczeń VAT i nikt nie pamięta kiedy była ostatni raz aktualizowana?
- W Twojej firmie wiele procesów i procedur jest stosowanych wyłącznie poprzez praktykę i każdorazowo nowe osoby musza odnaleźć się w gąszczu niespisanych praktyk?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie kompleksowej procedury rozliczania VAT dopasowanej do już istniejących procesów funkcjonujących w Twojej firmie.
- Analiza obecnie funkcjonujących procedur oraz procesów związanych z rozliczaniem VAT pod kątem ich poprawności, kompletności, aktualności prawnej.
- Analiza obecnych procedur pod kątem zabezpieczenia przedstawicieli Twojej firmy przez odpowiedzialnością karną skarbową.
- Aktualizacja procedur, dostosowanie ich do zmieniających się przepisów oraz poszerzenie ich zakresu.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Estoński CIT czy fundacja rodzinna – co się bardziej opłaca?
Wprowadzenie estońskiego CIT’u oraz fundacji rodzinnej w ramach “Polskiego Ładu” otworzyło nowe możliwości optymalizacji podatkowej dla przedsiębiorców. Obie te formy mają swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej struktury dla swojego biznesu. Zalety estońskiego CIT Estoński CIT polega na przesunięciu momentu opodatkowania dochodów do chwili ich wypłaty wspólnikom. […]
Spółka cicha a estoński CIT
Estoński CIT to atrakcyjna forma opodatkowania, lecz jej zastosowanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi struktury spółki. Czy spółka cicha może korzystać z tego systemu podatkowego? Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat. Spółka cicha – zasady i struktura Spółka cicha to rodzaj współpracy, gdzie jeden wspólnik (cichy) wnosi wkład do działalności gospodarczej drugiego wspólnika, […]
Co jest ukrytym zyskiem w CIT estońskim?
Estoński CIT, czyli ryczałt od przychodów spółek, to korzystna forma opodatkowania, ale wiąże się z nim pojęcie ukrytych zysków, które mogą być problematyczne dla przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Definicja ukrytych zysków Ukryte zyski to świadczenia pieniężne lub niepieniężne wykonane na rzecz udziałowców, akcjonariuszy, wspólników lub podmiotów z nimi powiązanych. Przepisy te […]