Przegląd i przygotowanie procedur rozliczeń VAT
Prowadzenie rozliczeń VAT wiąże się ze znaczną ilością czynności które wymagają podjęcia. Proces zaczyna się już od momentu wystawiania, a następnie rozliczania faktur zakupu i sprzedaży, które przechodzą przez rejestry VAT, a kończąc na tworzeniu JPK_V7. Od 2024 r., dodatkowo dojdą również obowiązki związane z wdrożeniem KSeF, który umożliwi organom skarbowym wgląd do każdej faktury sprzedażowej lub zakupowej.
Rozliczanie VAT wcale nie zaczyna się i nie kończy wyłącznie w dziale księgowości, bowiem do prawidłowego i terminowego rozliczania VAT przyczyniają się również działy operacyjne Twojej firmy.
Prawidłowe i kompleksowe podejście do tematu rozliczania VAT poprzez przygotowanie odpowiedniej procedury, określającej obowiązki VAT jakie z daną transakcją/czynnością są związane, umożliwia prowadzenie płynnego procesu rozliczania VAT. W zależności od specyfiki branży procedura rozliczania VAT może w składać się z kompleksowej instrukcji rozliczeń w Twojej firmie bądź skupiać się na konkretnych obszarach z perspektywy VAT.
Posiadanie procedury skomponowanej pod wymagania Twojego biznesu przekłada się na zwiększenie świadomości działów biznesowych oraz operacyjnych w zakresie ich roli w prawidłowym rozliczaniu VAT. Stanowi też dla nich instrukcję jak postępować i dlaczego w ogóle mogą być angażowani w proces rozliczeń.
Poza wzrostem bezpieczeństwa, procedura rozliczania VAT stanowi dla zarządów i działów księgowych ważny element ochronny przed odpowiedzialnością karną skarbową.
Dla kogo?
- Twoja firma przygotowuje liczne korekty JPK_V7 z uwagi na powtarzające się błędy po stronie działów operacyjnych?
- Skala działalności Twojej firmy wzrosła, pojawiły się nowe typy transakcji i chciałbym mieć pewność, że wszystko działa w usystematyzowany i uporządkowany sposób?
- Twoja firma posiada procedurę rozliczeń VAT i nikt nie pamięta kiedy była ostatni raz aktualizowana?
- W Twojej firmie wiele procesów i procedur jest stosowanych wyłącznie poprzez praktykę i każdorazowo nowe osoby musza odnaleźć się w gąszczu niespisanych praktyk?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie kompleksowej procedury rozliczania VAT dopasowanej do już istniejących procesów funkcjonujących w Twojej firmie.
- Analiza obecnie funkcjonujących procedur oraz procesów związanych z rozliczaniem VAT pod kątem ich poprawności, kompletności, aktualności prawnej.
- Analiza obecnych procedur pod kątem zabezpieczenia przedstawicieli Twojej firmy przez odpowiedzialnością karną skarbową.
- Aktualizacja procedur, dostosowanie ich do zmieniających się przepisów oraz poszerzenie ich zakresu.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?
Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest […]
Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy?
Decyzja o sprzedaży firmy to jeden z najważniejszych kroków w działalności przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się nie tylko z aspektami prawnymi i biznesowymi, ale także z obowiązkami podatkowymi. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie podatki obowiązują przy sprzedaży firmy, aby dobrze przygotować się do transakcji i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule wyjaśniamy, jakie opodatkowanie obowiązuje […]
Estoński CIT – jak spełnić warunek zatrudnienia?
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, to popularne rozwiązanie podatkowe, które odracza opodatkowanie zysków firmy do momentu ich wypłaty. Aby jednak skorzystać z tego korzystnego systemu, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest wymóg zatrudnienia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ten warunek i jak go spełnić. Kto musi być zatrudniony, aby […]