• English
  • Audyt podatkowy VAT

    Podatek VAT stanowi największe źródło dochodów budżetu państwa, w związku z czym kontrola należytego wypełniania obowiązków przez podatników VAT jest przedmiotem szczególnego zainteresowania organów podatkowych.

    Ewentualne nieprawidłowości w tym obszarze mogą wiązać się dla podatnika nie tylko z obowiązkiem uiszczenia zaległości podatkowej z odsetkami, ale również tzw. dodatkowym zobowiązaniem podatkowym („sankcja VAT”).

    Jednocześnie, specyfika podatku VAT przejawia się częstymi zmianami regulacji prawnych i jeszcze szybszą ewolucją praktyki stosowania przepisów o VAT przez organy podatkowe i sądy administracyjne. W związku z tym podatnicy powinni na bieżąco monitorować wszelkie zmiany w ww. zakresie, co stanowi duże wyzwanie w dzisiejszej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

    Identyfikacja obszarów mogących stanowić przyczynę potencjalnych sporów z organami podatkowymi może zostać powierzona zewnętrznym ekspertom, którzy wykonają audyt podatkowy rozliczeń VAT.

    Czemu służy audyt rozliczeń VAT?

    Audyt podatkowy to kompleksowy proces wykonywany przez doświadczonych doradców podatkowych, którego celem jest zbadanie ryzyka podatkowego w VAT w danym okresie.

    W ramach audytu VAT rozliczenia podatnika mogą być badane pod kątem:

    • prawidłowej kwalifikacji transakcji podatnika do celów podatku VAT;
    • poprawności stosowania stawek podatku VAT;
    • prawidłowej kalkulacji podstawy opodatkowania czynności podatnika;
    • właściwego określania momentu powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnych czynności podatnika podlegających VAT;
    • poprawnego odliczania podatku VAT;
    • właściwego wypełniania obowiązków formalnych związanych z fakturowaniem i ewidencjonowaniem transakcji podatnika.

    Jak wygląda audyt podatkowy VAT?

    Audyt podatkowy VAT wykonywany jest na podstawie próbki dokumentów związanych z badanym obszarem (np. złożone pliki JPK_VAT, faktury sprzedażowe i zakupowe, istotne umowy). Na ich podstawie, a także wyjaśnień pozyskanych od osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe badanego podmiotu, audytor bada procesy podatkowe zachodzące w organizacji w danym okresie.

    Audyt podatkowy VAT zakończony jest przekazaniem raportu, który zawiera ocenę prawidłowości rozliczeń VAT w organizacji, wskazanie obszarów podatkowych mogących skutkować potencjalnymi sporami z organami skarbowymi oraz sposobami ich rozwiązania.

    Czy warto przeprowadzić audyt podatkowy VAT?

    Audyt podatkowy VAT może istotnie ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości podatkowych w organizacji. Dzięki zidentyfikowaniu obszarów ryzyka i podjęciu działań korygujących podatnicy mogą ograniczyć nie tylko ewentualne konsekwencje finansowe, ale również odpowiedzialność karnoskarbową osób odpowiedzialnych za prowadzenie rozliczeń podatkowych w organizacji.

    Wykonanie audytu podatkowego VAT może również wpisywać się w działania podatnika związane ze zbliżającym się obowiązkiem wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, a w szczególności służyć uporządkowaniu procesów podatkowych w organizacji oraz przygotowaniu się do nadchodzących obowiązków w zakresie e-fakturowania.

    Dla kogo?
    • Czy w Twojej firmie pojawiają się wątpliwości, co prawidłowości kwalifikacji transakcji do celów VAT?
    • Czy Twoja firma prowadzi sprzedaż towarów i usług podlegających opodatkowaniu różnymi stawkami VAT, a weryfikacja poprawności ich stosowania została przeprowadzona wyłącznie na moment rozpoczęcia sprzedaży?
    • Czy w Twojej firmie dawno nie był przeprowadzony audyt poprawności rozliczeń VAT?
    • Czy Twoja firma chce kompleksowo przygotować się do wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur?
    Zakres działań
    • Weryfikacja przeszłych i obecnych rozliczeń VAT pod kątem ich prawidłowości.
    • Identyfikacja ryzyk, mogących narazić podatnika na odpowiedzialność finansową.
    • Sporządzenie raportu przedstawiającego rekomendacje w zakresie modyfikacji dotychczasowego sposobu rozliczania podatku VAT.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Zmiany w polskiej fundacji rodzinnej

      Polska fundacja rodzinna to instytucja prawna, która została wprowadzona w nasz system prawny w 2023 roku. Jej głównym celem jest zarządzanie majątkiem rodzinnym w sposób uporządkowany, zapewniający ochronę i sukcesję międzypokoleniową. Fundacja rodzinna pozwala na przeniesienie własności majątku na odrębną osobowość prawną, co eliminuje ryzyko jego rozdrobnienia lub utraty w wyniku konfliktów spadkowych. Jest to […]

      Czytaj dalej

      Obowiązek rozliczenia napiwków po stronie pracownika/zleceniobiorcy

      Coraz więcej firm gastronomicznych poszukuje nowoczesnych i prostych sposobów, które ułatwią klientom nagradzanie obsługi, a jednocześnie usprawnią rozliczenia podatkowe związane z napiwkami. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie aplikacji mobilnej umożliwiającej przekazywanie napiwków w formie bezgotówkowej. W dniu 24 grudnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.638.2024.2.JŚ), w której uznał stanowisko […]

      Czytaj dalej

      Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?

      Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest […]

      Czytaj dalej