Wsparcie w kontrolach i postępowaniach podatkowych (VAT, CIT, PIT, TP, RET)
W polskim porządku prawnym w zakresie kontroli ze strony organów podatkowych możemy wyróżnić kontrolę podatkową oraz kontrolę celno-skarbową. Każdy z rodzajów kontroli ma uregulowany przebieg i zakres, a także wykaz narzędzi, które przysługują organom skarbowym do jej przeprowadzenia. Celem kontroli jest sprawdzenie prawidłowości rozliczeń podatkowych, które może być przeprowadzane poprzez weryfikację transakcji, dokumentów, przesłuchiwania świadków czy dokonywania oględzin.
Postępowanie podatkowe z kolei jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji.
Okres trwania kontroli lub postępowania podatkowego jest czasem, który podatnik powinien odpowiednio wykorzystać do zgromadzenia argumentacji oraz dowodów, a także ściśle współpracować z organem prowadzącym kontrole. Niemniej jednak jest to również okres nadmiernego stresu i obciążenia organizacyjnego, a skomplikowanie przepisów podatkowych zdecydowanie nie poprawia już i tak trudnej sytuacji podatnika.
Warto pamiętać, iż na każdym etapie kontroli lub postępowania podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania ze wsparcia profesjonalnego doradcy podatkowego. Po wsparcie najlepiej zwrócić się jeszcze na etapie rozpoczęcia kontroli, ponieważ nawet pierwsze czynności dokonywane przez podatnika mogą mieć wpływ na przebieg i wynik kontroli czy postępowania.
Dla kogo?
- Twoja firma została zawiadomiona o wszczęciu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej?
- Twoja firma jest na etapie postępowania podatkowego?
- Twój kontrahent jest kontrolowany, a organ lub kontrahent zawiadomił Cię o planowanych czynnościach sprawdzających lub o zamiarze wszczęcia kontroli krzyżowej?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie strategii postępowania w trakcie kontroli.
- Bieżące wsparcie w na każdym etapie kontroli lub postępowania.
- Przygotowanie wyjaśnień, zastrzeżeń, odwołań, zażaleń i innych pism procesowych.
- Uczestnictwo w przesłuchaniach świadków i oględzinach.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od postępowań podatkowych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?
Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest […]
Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy?
Decyzja o sprzedaży firmy to jeden z najważniejszych kroków w działalności przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się nie tylko z aspektami prawnymi i biznesowymi, ale także z obowiązkami podatkowymi. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie podatki obowiązują przy sprzedaży firmy, aby dobrze przygotować się do transakcji i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule wyjaśniamy, jakie opodatkowanie obowiązuje […]
Estoński CIT – jak spełnić warunek zatrudnienia?
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, to popularne rozwiązanie podatkowe, które odracza opodatkowanie zysków firmy do momentu ich wypłaty. Aby jednak skorzystać z tego korzystnego systemu, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest wymóg zatrudnienia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ten warunek i jak go spełnić. Kto musi być zatrudniony, aby […]