Sukcesja międzypokoleniowa
Firmy rodzinne są zróżnicowaną grupą podmiotów gospodarczych o różnym stopniu wpływu rodzinnego, wielkości, rodzaju działalności oraz lokalizacji. Jednak łączy je wyzwanie, któremu muszą sprostać – sukcesja i przetrwanie firmy jako jednostki należącej do rodziny. Proces sukcesji stanowi bardzo trudne zagadnienie dla firm rodzinnych, w którym ważną rolę odgrywa aspekt emocjonalny, ponieważ w grę wchodzi kontynuacja dorobku i tradycji rodzinnych.
Celem procesu sukcesji jest zagwarantowanie trwałości przedsiębiorstwa wobec nieuchronnych zmian pokoleniowych oraz zabezpieczenie przyszłości rodziny przez wykorzystanie zgromadzonego majątku. Aby osiągnąć trwałe rozwiązania, należy oprzeć je na solidnych fundamentach, co dotyczy również procesu sukcesji. Planowanie sukcesji wymaga precyzyjnego dostosowania do uwarunkowań rodzinnych i majątkowych, różnych form prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkretnych celów i założeń. Jest to niezbędne, aby zapewnić ochronę dwóch najważniejszych wartości: dobra i bezpieczeństwa rodziny oraz kontynuacji biznesu. Dobór narzędzi zabezpieczających interesy wszystkich stron i opracowanie planu awaryjnego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń są również kluczowe w procesie sukcesji.
Dla kogo?
- Planujesz przekazać biznes lub majątek następnemu pokoleniu i szukasz profesjonalnej pomocy w zaplanowaniu tego procesu?
- Chcesz zrozumieć skomplikowane aspekty prawne i podatkowe związane z sukcesją międzypokoleniową?
- Jesteś zainteresowany optymalizacją podatkową procesu sukcesji, aby zminimalizować obciążenia finansowe dla przyszłych pokoleń?
Zakres wsparcia:
- Doradztwo w planowaniu sukcesji międzypokoleniowej, uwzględniając indywidualne potrzeby i okoliczności klienta.
- Pomoc w zrozumieniu i zastosowaniu skomplikowanych przepisów podatkowych i prawnych dotyczących sukcesji.
- Wsparcie w zoptymalizowaniu procesu sukcesji pod kątem podatkowym, aby zminimalizować potencjalne obciążenia finansowe dla następnego pokolenia.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od doradztwa dla osób zamożnych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Podatek minimalny w Polsce
Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych w których po raz pierwszy należy uwzględnić regulacje dotyczące polskiego podatku minimalnego. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć na czym polega i kogo dotyczy polski podatek minimalny. Podatek minimalny obowiązuje w Polsce od roku 2024. Wprowadzenie tej regulacji miało na celu zapewnienie, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich struktury, […]
Zwolnienie podmiotowe z VAT – procedura szczególna dla drobnych przedsiębiorców (SME)
Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2025 r. procedura szczególna SME umożliwia drobnym przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych państwach członkowskich UE, na których terytorium prowadzą sprzedaż. Dzięki procedurze SME: podatnicy z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w […]
Wydatki na benefity dla współpracowników B2B można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 grudnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.629.2024.2.ZK) potwierdza, że poniesione przez spółkę wydatki na benefity dla współpracowników działających w modelu B2B mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, jeśli zostały poniesione w celu uzyskania, […]