• English
  • Sukcesja międzypokoleniowa

    Firmy rodzinne są zróżnicowaną grupą podmiotów gospodarczych o różnym stopniu wpływu rodzinnego, wielkości, rodzaju działalności oraz lokalizacji. Jednak łączy je wyzwanie, któremu muszą sprostać – sukcesja i przetrwanie firmy jako jednostki należącej do rodziny. Proces sukcesji stanowi bardzo trudne zagadnienie dla firm rodzinnych, w którym ważną rolę odgrywa aspekt emocjonalny, ponieważ w grę wchodzi kontynuacja dorobku i tradycji rodzinnych.

    Celem procesu sukcesji jest zagwarantowanie trwałości przedsiębiorstwa wobec nieuchronnych zmian pokoleniowych oraz zabezpieczenie przyszłości rodziny przez wykorzystanie zgromadzonego majątku. Aby osiągnąć trwałe rozwiązania, należy oprzeć je na solidnych fundamentach, co dotyczy również procesu sukcesji. Planowanie sukcesji wymaga precyzyjnego dostosowania do uwarunkowań rodzinnych i majątkowych, różnych form prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkretnych celów i założeń. Jest to niezbędne, aby zapewnić ochronę dwóch najważniejszych wartości: dobra i bezpieczeństwa rodziny oraz kontynuacji biznesu. Dobór narzędzi zabezpieczających interesy wszystkich stron i opracowanie planu awaryjnego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń są również kluczowe w procesie sukcesji.

    Dla kogo?
    • Planujesz przekazać biznes lub majątek następnemu pokoleniu i szukasz profesjonalnej pomocy w zaplanowaniu tego procesu?
    • Chcesz zrozumieć skomplikowane aspekty prawne i podatkowe związane z sukcesją międzypokoleniową?
    • Jesteś zainteresowany optymalizacją podatkową procesu sukcesji, aby zminimalizować obciążenia finansowe dla przyszłych pokoleń?
    Zakres wsparcia:
    • Doradztwo w planowaniu sukcesji międzypokoleniowej, uwzględniając indywidualne potrzeby i okoliczności klienta.
    • Pomoc w zrozumieniu i zastosowaniu skomplikowanych przepisów podatkowych i prawnych dotyczących sukcesji.
    • Wsparcie w zoptymalizowaniu procesu sukcesji pod kątem podatkowym, aby zminimalizować potencjalne obciążenia finansowe dla następnego pokolenia.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od doradztwa dla osób zamożnych

      Mateusz Pietranek

      tel. + 48 506 399 082

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Podatek minimalny w Polsce

      Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych w których po raz pierwszy należy uwzględnić regulacje dotyczące polskiego podatku minimalnego. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć na czym polega i kogo dotyczy polski podatek minimalny. Podatek minimalny obowiązuje w Polsce od roku 2024. Wprowadzenie tej regulacji miało na celu zapewnienie, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich struktury, […]

      Czytaj dalej

      Zwolnienie podmiotowe z VAT – procedura szczególna dla drobnych przedsiębiorców (SME) 

      Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2025 r. procedura szczególna SME umożliwia drobnym przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych państwach członkowskich UE, na których terytorium prowadzą sprzedaż. Dzięki procedurze SME: podatnicy z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w […]

      Czytaj dalej

      Wydatki na benefity dla współpracowników B2B można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

      Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 grudnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.629.2024.2.ZK) potwierdza, że poniesione przez spółkę wydatki na benefity dla współpracowników działających w modelu B2B mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, jeśli zostały poniesione w celu uzyskania, […]

      Czytaj dalej