• English
  • Ulga IP BOX

    Ulga IP Box jest przeznaczona dla podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Z ulgi IP Box mogą skorzystać zarówno podmioty operujące w branży wysokich technologii, jak i firmy operujące w sektorze przemysłowo-produkcyjnym.

    Polega ona na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej i zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R. Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej zawiera osiem rodzajów IP (patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu, wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin, autorskie prawo do programu komputerowego).

    Jeżeli firma w Polsce wytwarza prawo własności intelektualnej, wówczas zyski związane z tym prawem są opodatkowane stawką 5%. Preferencyjne opodatkowanie można stosować już od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie prawa ochronnego dla danego prawa własności intelektualnej.

    Dla kogo?
    • Wytwarzasz, rozwijasz lub ulepszasz kwalifikowane prawa własności intelektualnej, z których uzyskujesz dochody?
    • Twoja firma zajmuje się wytwarzaniem praw własności intelektualnej w segmencie IT?
    • Jesteś programistą i w ramach swojej działalności wytwarzasz oprogramowanie?
    Zakres wsparcia:
    • Analiza prawa do skorzystania z ulgi IP Box.
    • Wsparcie we wdrożeniu dokumentacji wewnętrznej.
    • Przygotowanie kalkulacji kosztów kwalifikowanych.
    • Przygotowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od bezpiecznej optymalizacji

      Mateusz Pietranek

      tel. + 48 506 399 082

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?

      Ceny transferowe są jednym z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego. Regulacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi mają na celu zapewnienie, że ustalane ceny odzwierciedlają warunki rynkowe i nie prowadzą do unikania opodatkowania. Korekta cen transferowych staje się w tym kontekście ważnym narzędziem, pozwalającym na dostosowanie rozliczeń podatkowych do faktycznych warunków gospodarczych. Warto zrozumieć, czym dokładnie jest […]

      Czytaj dalej

      Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy?

      Decyzja o sprzedaży firmy to jeden z najważniejszych kroków w działalności przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się nie tylko z aspektami prawnymi i biznesowymi, ale także z obowiązkami podatkowymi. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie podatki obowiązują przy sprzedaży firmy, aby dobrze przygotować się do transakcji i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule wyjaśniamy, jakie opodatkowanie obowiązuje […]

      Czytaj dalej

      Estoński CIT – jak spełnić warunek zatrudnienia?

      Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, to popularne rozwiązanie podatkowe, które odracza opodatkowanie zysków firmy do momentu ich wypłaty. Aby jednak skorzystać z tego korzystnego systemu, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest wymóg zatrudnienia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ten warunek i jak go spełnić. Kto musi być zatrudniony, aby […]

      Czytaj dalej