• English
  • Transakcje nieruchomościowe VAT

    Sprzedaż lub zakup nieruchomości związany jest z obracaniem istotnymi kwotami z perspektywy każdego biznesu. Proces zakupu bądź sprzedaży nieruchomości poprzedzony jest wieloma analizami poczynając od analiz rynku, lokalizacji, przeznaczenia nieruchomości, a kończąc oczywiście wyceną nieruchomości.

    Obrót nieruchomościami wiąże się z wieloma ryzykami, które należy odpowiednio zidentyfikować, zweryfikować jeszcze przed dokonaniem transakcji. Często, bardzo niesłusznie pomijanym aspektem jest weryfikacja planowanej transakcji pod kątem rozliczeń VAT. Brak prawidłowego zweryfikowania transakcji, której przedmiotem jest nieruchomość może doprowadzić do popełnienia błędów w aspektach takich jak status podatnika VAT, pierwsze zasiedlenie, prawidłowa stawka VAT, możliwość skorzystania ze zwolnienia, opłacalność i efektywność planowanego sposobu pozyskania bądź zbycia nieruchomości.

    Transakcje nieruchomościowe są jednym z rodzajów transakcji w VAT, przy których może pojawić się najwięcej wątpliwości. Zważając na ilość orzecznictwa zarówno krajowego jak i unijnego, a także zmieniającą się praktykę organów skarbowych, pozostawienie tej kwestii bez odpowiedniego zaopiekowania może skutkować dotkliwymi konsekwencjami, które mogą rzutować nawet na opłacalność przeprowadzanej transakcji.

    Z tego powodu to już na etapie planowania transakcji powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zasad rozliczenia owej transakcji, aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych komplikacji czy to na etapie samej transakcji czy już po jej przeprowadzeniu.

    Dla kogo?
    • Twoja firma planuje sprzedać nieruchomość?
    • Twoja firma planuje zakupić nieruchomość?
    • Twoja grupa kapitałowa planuje przeniesienie nieruchomości pomiędzy jej członkami?
    • Posiadasz pokaźną nieruchomość, którą planujesz sprzedać po wcześniejszym podziale i dostosowaniu do potrzeb rynkowych?
    • Planujesz rozpoczęcie działalności deweloperskiej lub budowlanej?
    Zakres wsparcia:
    • Analiza statusu podatnika VAT w planowanej transakcji.
    • Analiza właściwego sposobu opodatkowania transakcji zakupu/sprzedaży nieruchomości.
    • Analiza opłacalności zaplanowanego sposobu pozyskania nieruchomości w grupie kapitałowej.
    • Kompleksowe wsparcie w badaniu nieruchomości pod kątem VAT.

    Potrzebujesz oferty? Chcesz porozmawiać o swoim problemie podatkowym?

    Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą





      Chcesz omówić swój problem podatkowy:

      Umów bezpłatne spotkanie

      Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT

      Wygrana sprawa przed NSA

      w sprawie kontroli podatkowej za 2013 r. oraz określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Sygn. akt II FSK 585/20

      Wygrana sprawa przed NSA

      dotycząca przysługującego Spółce zwolnienia z podatku CIT. Sygn. akt II FSK 1250/22

      Wygrana sprawa przed WSA

      w sprawie rzekomego nadużycia prawa w podatku VAT. Sygn. akt III Sa/Wa 203/22

      Wyrok NSA sygn. akt I FSK 1816/20

      Sąd sprzeciwił się bardzo powszechnemu wśród organów skarbowych, ale też często sądów, podejściu przypisywania domniemanej świadomości udziału w oszustwie wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, że taka świadomość istniała. Sąd nakazał uwzględnić bardzo precyzyjne kryteria, które pozwalałyby taką świadomość istnienia oszustwa uprawdopodobnić.

      Wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 2555/20)

      Wyrok dotyczący nadużycia prawa. Sąd zakwestionował instrumentalne próby stosowania koncepcji nadużycia prawa przez organy wskazując na brak spełnienia przesłanek nadużycia w zgromadzonym w materiale dowodowym.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-395/09

      Prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji nabycia usług z krajów uznawanych za raje podatkowe., Oasis East Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-414/07

      Niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów dotyczących ograniczenia prawa do odliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od nabywanych przez nich samochodów osobowych oraz paliwa do nich., Magoora Sp. z o.o.

      Wygrana sprawa przed TSUE. C-313/05

      Podatek akcyzowy nakładany na sprowadzane samochody używane w związku z ich pierwszą rejestracją w Polsce., Maciej Brzeziński

      Najwięcej prowadzonych i wygranych spraw przy reprezentacji podatników przed TSUE spośród wszystkich polskich pełnomocników.

      Jerzy Martini – autor i współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex)

      Jerzy Martini – autor, współautor i redaktor Komentarza do ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Jerzy Martini – autor i współautor „VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” (wyd. C.H.Beck)

      Marek Wojda – współautor Komentarza do Dyrektywy VAT (wyd. Unimex) oraz ustawy o VAT (wyd. C.H.Beck)

      Wyróżnieni w rankingu „Kancelaria na Linkedin – praktyczny poradnik” przez prawniczą agencję marketingową Tomczak Stanisławski.

      Wielokrotnie wyróżniani w rankingach Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.

      Wykładamy na uczelniach wyższych, w tym Szkole Głównej Handlowej

      Jerzy Martini corocznie wyróżniany w prestiżowym rankingu Chambers & Partners, wskazywany jako Band I (najwyższy możliwy poziom) w indywidualnym rankingu doradców podatkowych w kategorii Tax Consultants.

      Autorzy i komentatorzy publikacji podatkowych w branżowej prasie.

      Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!

      Co jest ukrytym zyskiem w CIT estońskim?

      Estoński CIT, czyli ryczałt od przychodów spółek, to korzystna forma opodatkowania, ale wiąże się z nim pojęcie ukrytych zysków, które mogą być problematyczne dla przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Definicja ukrytych zysków Ukryte zyski to świadczenia pieniężne lub niepieniężne wykonane na rzecz udziałowców, akcjonariuszy, wspólników lub podmiotów z nimi powiązanych. Przepisy te […]

      Czytaj dalej

      Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?

      Estoński CIT, znany również jako ryczałt od dochodów spółek, jest atrakcyjnym modelem opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyłączenia i ograniczenia, które mogą uniemożliwić zastosowanie tego rozwiązania. Podstawowe warunki zatrudnienia Jednym z kluczowych wymogów, aby móc skorzystać z estońskiego CIT, jest spełnienie określonych warunków zatrudnienia. Przepisy wymagają, aby spółka […]

      Czytaj dalej

      Zbycie przez osobę fizyczną nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej podlega VAT (wyrok TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-182/23 Makowit)

      Omawiana sprawa dotyczyła osoby fizycznej – rolnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, prowadzącego działalność w zakresie produkcji mleka. Podatnik ten nabywał działki gruntowe celem powiększenia gospodarstwa, przy czym nabycie to nie podlegało opodatkowaniu VAT. Na skutek decyzji wojewody własność części działek gruntowych, na których znajduje się gospodarstwo podatnika została przeniesiona na rzecz Skarbu Państwa w celu […]

      Czytaj dalej