Transakcje nieruchomościowe VAT
Sprzedaż lub zakup nieruchomości związany jest z obracaniem istotnymi kwotami z perspektywy każdego biznesu. Proces zakupu bądź sprzedaży nieruchomości poprzedzony jest wieloma analizami poczynając od analiz rynku, lokalizacji, przeznaczenia nieruchomości, a kończąc oczywiście wyceną nieruchomości.
Obrót nieruchomościami wiąże się z wieloma ryzykami, które należy odpowiednio zidentyfikować, zweryfikować jeszcze przed dokonaniem transakcji. Często, bardzo niesłusznie pomijanym aspektem jest weryfikacja planowanej transakcji pod kątem rozliczeń VAT. Brak prawidłowego zweryfikowania transakcji, której przedmiotem jest nieruchomość może doprowadzić do popełnienia błędów w aspektach takich jak status podatnika VAT, pierwsze zasiedlenie, prawidłowa stawka VAT, możliwość skorzystania ze zwolnienia, opłacalność i efektywność planowanego sposobu pozyskania bądź zbycia nieruchomości.
Transakcje nieruchomościowe są jednym z rodzajów transakcji w VAT, przy których może pojawić się najwięcej wątpliwości. Zważając na ilość orzecznictwa zarówno krajowego jak i unijnego, a także zmieniającą się praktykę organów skarbowych, pozostawienie tej kwestii bez odpowiedniego zaopiekowania może skutkować dotkliwymi konsekwencjami, które mogą rzutować nawet na opłacalność przeprowadzanej transakcji.
Z tego powodu to już na etapie planowania transakcji powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zasad rozliczenia owej transakcji, aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych komplikacji czy to na etapie samej transakcji czy już po jej przeprowadzeniu.
Dla kogo?
- Twoja firma planuje sprzedać nieruchomość?
- Twoja firma planuje zakupić nieruchomość?
- Twoja grupa kapitałowa planuje przeniesienie nieruchomości pomiędzy jej członkami?
- Posiadasz pokaźną nieruchomość, którą planujesz sprzedać po wcześniejszym podziale i dostosowaniu do potrzeb rynkowych?
- Planujesz rozpoczęcie działalności deweloperskiej lub budowlanej?
Zakres wsparcia:
- Analiza statusu podatnika VAT w planowanej transakcji.
- Analiza właściwego sposobu opodatkowania transakcji zakupu/sprzedaży nieruchomości.
- Analiza opłacalności zaplanowanego sposobu pozyskania nieruchomości w grupie kapitałowej.
- Kompleksowe wsparcie w badaniu nieruchomości pod kątem VAT.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Zmiany dla inwestujących w fundusze kapitałowe
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady opodatkowania przychodów z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Obecnie podatek od zbycia tytułów jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych rozliczany jest ryczałtowo na podstawie art. 30a ustawy o PIT. Natomiast zgodnie ze nowelizowanymi przepisami od nowego roku przychody z umorzenia, […]
Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.
Zmiany w fakturach korygujących Od 1 września br. znacząca zmiana dotknęła podatników wystawiających faktury korygujące, którzy od tej pory są zobowiązani do wskazywania w nich nowego elementu. W treści faktury korygującej obowiązkowo musi znaleźć się numer identyfikujący KSeF faktury korygowanej. Zasadniczo, obowiązek ten będzie odnosił się do podatników, którzy obecnie korzystają z dobrowolnego KSeF. Z […]
Dzierżawa nieruchomości razem z wyposażeniem – jednolita usługa czy świadczenia odrębne? (wyrok TSUE z 4 maja 2023 r. w sprawie C-516/21)
Przedmiot sporu i stanowisko TSUE Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która oddała w dzierżawę budynek przeznaczony do prowadzenia hodowli drobiu wraz z trwale zainstalowanym wyposażeniem i urządzeniami specjalnie przystosowanymi do tego celu. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy dzierżawca był zobowiązany do uiszczania jednolitego czynszu (który w 20% odpowiadał dzierżawie ww. wyposażenia i urządzeń). Zgodnie z niemieckimi przepisami […]