Przegląd i przygotowanie procedur rozliczeń VAT
Prowadzenie rozliczeń VAT wiąże się ze znaczną ilością czynności które wymagają podjęcia. Proces zaczyna się już od momentu wystawiania, a następnie rozliczania faktur zakupu i sprzedaży, które przechodzą przez rejestry VAT, a kończąc na tworzeniu JPK_V7. Od 2024 r., dodatkowo dojdą również obowiązki związane z wdrożeniem KSeF, który umożliwi organom skarbowym wgląd do każdej faktury sprzedażowej lub zakupowej.
Rozliczanie VAT wcale nie zaczyna się i nie kończy wyłącznie w dziale księgowości, bowiem do prawidłowego i terminowego rozliczania VAT przyczyniają się również działy operacyjne Twojej firmy.
Prawidłowe i kompleksowe podejście do tematu rozliczania VAT poprzez przygotowanie odpowiedniej procedury, określającej obowiązki VAT jakie z daną transakcją/czynnością są związane, umożliwia prowadzenie płynnego procesu rozliczania VAT. W zależności od specyfiki branży procedura rozliczania VAT może w składać się z kompleksowej instrukcji rozliczeń w Twojej firmie bądź skupiać się na konkretnych obszarach z perspektywy VAT.
Posiadanie procedury skomponowanej pod wymagania Twojego biznesu przekłada się na zwiększenie świadomości działów biznesowych oraz operacyjnych w zakresie ich roli w prawidłowym rozliczaniu VAT. Stanowi też dla nich instrukcję jak postępować i dlaczego w ogóle mogą być angażowani w proces rozliczeń.
Poza wzrostem bezpieczeństwa, procedura rozliczania VAT stanowi dla zarządów i działów księgowych ważny element ochronny przed odpowiedzialnością karną skarbową.
Dla kogo?
- Twoja firma przygotowuje liczne korekty JPK_V7 z uwagi na powtarzające się błędy po stronie działów operacyjnych?
- Skala działalności Twojej firmy wzrosła, pojawiły się nowe typy transakcji i chciałbym mieć pewność, że wszystko działa w usystematyzowany i uporządkowany sposób?
- Twoja firma posiada procedurę rozliczeń VAT i nikt nie pamięta kiedy była ostatni raz aktualizowana?
- W Twojej firmie wiele procesów i procedur jest stosowanych wyłącznie poprzez praktykę i każdorazowo nowe osoby musza odnaleźć się w gąszczu niespisanych praktyk?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie kompleksowej procedury rozliczania VAT dopasowanej do już istniejących procesów funkcjonujących w Twojej firmie.
- Analiza obecnie funkcjonujących procedur oraz procesów związanych z rozliczaniem VAT pod kątem ich poprawności, kompletności, aktualności prawnej.
- Analiza obecnych procedur pod kątem zabezpieczenia przedstawicieli Twojej firmy przez odpowiedzialnością karną skarbową.
- Aktualizacja procedur, dostosowanie ich do zmieniających się przepisów oraz poszerzenie ich zakresu.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od VAT
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Zmiany dla inwestujących w fundusze kapitałowe
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady opodatkowania przychodów z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Obecnie podatek od zbycia tytułów jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych rozliczany jest ryczałtowo na podstawie art. 30a ustawy o PIT. Natomiast zgodnie ze nowelizowanymi przepisami od nowego roku przychody z umorzenia, […]
Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.
Zmiany w fakturach korygujących Od 1 września br. znacząca zmiana dotknęła podatników wystawiających faktury korygujące, którzy od tej pory są zobowiązani do wskazywania w nich nowego elementu. W treści faktury korygującej obowiązkowo musi znaleźć się numer identyfikujący KSeF faktury korygowanej. Zasadniczo, obowiązek ten będzie odnosił się do podatników, którzy obecnie korzystają z dobrowolnego KSeF. Z […]
Dzierżawa nieruchomości razem z wyposażeniem – jednolita usługa czy świadczenia odrębne? (wyrok TSUE z 4 maja 2023 r. w sprawie C-516/21)
Przedmiot sporu i stanowisko TSUE Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która oddała w dzierżawę budynek przeznaczony do prowadzenia hodowli drobiu wraz z trwale zainstalowanym wyposażeniem i urządzeniami specjalnie przystosowanymi do tego celu. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy dzierżawca był zobowiązany do uiszczania jednolitego czynszu (który w 20% odpowiadał dzierżawie ww. wyposażenia i urządzeń). Zgodnie z niemieckimi przepisami […]