Wsparcie w kontrolach i postępowaniach podatkowych (VAT, CIT, PIT, TP, RET)
W polskim porządku prawnym w zakresie kontroli ze strony organów podatkowych możemy wyróżnić kontrolę podatkową oraz kontrolę celno-skarbową. Każdy z rodzajów kontroli ma uregulowany przebieg i zakres, a także wykaz narzędzi, które przysługują organom skarbowym do jej przeprowadzenia. Celem kontroli jest sprawdzenie prawidłowości rozliczeń podatkowych, które może być przeprowadzane poprzez weryfikację transakcji, dokumentów, przesłuchiwania świadków czy dokonywania oględzin.
Postępowanie podatkowe z kolei jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji.
Okres trwania kontroli lub postępowania podatkowego jest czasem, który podatnik powinien odpowiednio wykorzystać do zgromadzenia argumentacji oraz dowodów, a także ściśle współpracować z organem prowadzącym kontrole. Niemniej jednak jest to również okres nadmiernego stresu i obciążenia organizacyjnego, a skomplikowanie przepisów podatkowych zdecydowanie nie poprawia już i tak trudnej sytuacji podatnika.
Warto pamiętać, iż na każdym etapie kontroli lub postępowania podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania ze wsparcia profesjonalnego doradcy podatkowego. Po wsparcie najlepiej zwrócić się jeszcze na etapie rozpoczęcia kontroli, ponieważ nawet pierwsze czynności dokonywane przez podatnika mogą mieć wpływ na przebieg i wynik kontroli czy postępowania.
Dla kogo?
- Twoja firma została zawiadomiona o wszczęciu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej?
- Twoja firma jest na etapie postępowania podatkowego?
- Twój kontrahent jest kontrolowany, a organ lub kontrahent zawiadomił Cię o planowanych czynnościach sprawdzających lub o zamiarze wszczęcia kontroli krzyżowej?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie strategii postępowania w trakcie kontroli.
- Bieżące wsparcie w na każdym etapie kontroli lub postępowania.
- Przygotowanie wyjaśnień, zastrzeżeń, odwołań, zażaleń i innych pism procesowych.
- Uczestnictwo w przesłuchaniach świadków i oględzinach.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od postępowań podatkowych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Zmiany dla inwestujących w fundusze kapitałowe
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady opodatkowania przychodów z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Obecnie podatek od zbycia tytułów jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych rozliczany jest ryczałtowo na podstawie art. 30a ustawy o PIT. Natomiast zgodnie ze nowelizowanymi przepisami od nowego roku przychody z umorzenia, […]
Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.
Zmiany w fakturach korygujących Od 1 września br. znacząca zmiana dotknęła podatników wystawiających faktury korygujące, którzy od tej pory są zobowiązani do wskazywania w nich nowego elementu. W treści faktury korygującej obowiązkowo musi znaleźć się numer identyfikujący KSeF faktury korygowanej. Zasadniczo, obowiązek ten będzie odnosił się do podatników, którzy obecnie korzystają z dobrowolnego KSeF. Z […]
Dzierżawa nieruchomości razem z wyposażeniem – jednolita usługa czy świadczenia odrębne? (wyrok TSUE z 4 maja 2023 r. w sprawie C-516/21)
Przedmiot sporu i stanowisko TSUE Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która oddała w dzierżawę budynek przeznaczony do prowadzenia hodowli drobiu wraz z trwale zainstalowanym wyposażeniem i urządzeniami specjalnie przystosowanymi do tego celu. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy dzierżawca był zobowiązany do uiszczania jednolitego czynszu (który w 20% odpowiadał dzierżawie ww. wyposażenia i urządzeń). Zgodnie z niemieckimi przepisami […]