Wsparcie w kontrolach i postępowaniach podatkowych (VAT, CIT, PIT, TP, RET)
W polskim porządku prawnym w zakresie kontroli ze strony organów podatkowych możemy wyróżnić kontrolę podatkową oraz kontrolę celno-skarbową. Każdy z rodzajów kontroli ma uregulowany przebieg i zakres, a także wykaz narzędzi, które przysługują organom skarbowym do jej przeprowadzenia. Celem kontroli jest sprawdzenie prawidłowości rozliczeń podatkowych, które może być przeprowadzane poprzez weryfikację transakcji, dokumentów, przesłuchiwania świadków czy dokonywania oględzin.
Postępowanie podatkowe z kolei jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji.
Okres trwania kontroli lub postępowania podatkowego jest czasem, który podatnik powinien odpowiednio wykorzystać do zgromadzenia argumentacji oraz dowodów, a także ściśle współpracować z organem prowadzącym kontrole. Niemniej jednak jest to również okres nadmiernego stresu i obciążenia organizacyjnego, a skomplikowanie przepisów podatkowych zdecydowanie nie poprawia już i tak trudnej sytuacji podatnika.
Warto pamiętać, iż na każdym etapie kontroli lub postępowania podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania ze wsparcia profesjonalnego doradcy podatkowego. Po wsparcie najlepiej zwrócić się jeszcze na etapie rozpoczęcia kontroli, ponieważ nawet pierwsze czynności dokonywane przez podatnika mogą mieć wpływ na przebieg i wynik kontroli czy postępowania.
Dla kogo?
- Twoja firma została zawiadomiona o wszczęciu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej?
- Twoja firma jest na etapie postępowania podatkowego?
- Twój kontrahent jest kontrolowany, a organ lub kontrahent zawiadomił Cię o planowanych czynnościach sprawdzających lub o zamiarze wszczęcia kontroli krzyżowej?
Zakres wsparcia:
- Opracowanie strategii postępowania w trakcie kontroli.
- Bieżące wsparcie w na każdym etapie kontroli lub postępowania.
- Przygotowanie wyjaśnień, zastrzeżeń, odwołań, zażaleń i innych pism procesowych.
- Uczestnictwo w przesłuchaniach świadków i oględzinach.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od postępowań podatkowych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Kasy fiskalne – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ma ono obowiązywać przez okres 3 lat, tj. do końca 2027 r. Nowe regulacje utrzymują na dotychczasowym poziomie próg 20 000 zł dla zwolnienia podmiotowego. Z drugiej strony, przewidziano zmiany w katalogu zwolnień przedmiotowych (załącznik […]
Wpływ Dyrektora KIS na fundacje rodzinne i planowane inwestycje
Wraz z wejściem w życie Ustawy o Fundacji rodzinnej weszły również w życie nowe przepisy podatkowe dot. założenia, funkcjonowania i rozwiązania fundacji rodzinnej i sytuacji fundatora oraz beneficjentów. Na pierwszy rzut oka przepisy nie wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak praktyka pokazała, że wiele z pozoru prostych zagadnień zaczęło budzić kontrowersje. O czym świadczy fakt, że […]
Skutki podatkowe w PIT sfinansowania uczestnictwa członka zarządu w studiach MBA
Współpraca ze spółkami w zakresie zarządzania wiąże się z szeregiem wyzwań, w tym z koniecznością oceny kwalifikacji członków zarządu oraz ich wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Jednym z popularnych sposobów rozwijania kompetencji menedżerskich są studia MBA, które coraz częściej finansowane są przez spółki. Taka sytuacja wywołuje jednak pytania natury podatkowej – zarówno z perspektywy spółki, jak […]