Reprezentacja przed TSUE
Reprezentacja przez Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej to wyjątkowe postępowanie, które zdarza się w nielicznych przypadkach. Bowiem o skierowaniu sprawy przed TSUE decydują polskie sądy administracyjne, które na wniosek podatnika lub samodzielnie mogą skierować pytanie prejudycjalne w zakresie wątpliwości co do wykładni albo ważności aktów prawa unijnego.
Oczywiście, aby skierować stosowny wniosek do polskiego sądu administracyjnego, należy wskazać na zaistniałe wątpliwości co wymaga znajomości nie tylko przepisów polskiego prawa podatkowego, ale również regulacji unijnych takich jak dyrektywy czy rozporządzenia.
Nasze doświadczenia pokazują, iż postępowania przez TSUE potrafią przynosić wymierne rezultaty, w szczególności w sprawach, w których niejednokrotnie istnieje niekorzystna linia orzecznicza sformułowana przez polskie sądy administracyjne.
Nasza Kancelaria, w osobie Partnera Zarządzającego oraz Lidera praktyki postępowań Jerzego Martini, może poszczycić się zarówno największą ilością spraw rozstrzygniętych przed TSUE jak i największą ilością spraw rozstrzygniętych na korzyść podatników.
Zakres wsparcia:
- Opracowanie strategii procesowej.
- Sporządzanie wniosków o skierowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Reprezentacja na rozprawie przed TSUE.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od postępowań podatkowych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Zmiany dla inwestujących w fundusze kapitałowe
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady opodatkowania przychodów z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Obecnie podatek od zbycia tytułów jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych rozliczany jest ryczałtowo na podstawie art. 30a ustawy o PIT. Natomiast zgodnie ze nowelizowanymi przepisami od nowego roku przychody z umorzenia, […]
Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.
Zmiany w fakturach korygujących Od 1 września br. znacząca zmiana dotknęła podatników wystawiających faktury korygujące, którzy od tej pory są zobowiązani do wskazywania w nich nowego elementu. W treści faktury korygującej obowiązkowo musi znaleźć się numer identyfikujący KSeF faktury korygowanej. Zasadniczo, obowiązek ten będzie odnosił się do podatników, którzy obecnie korzystają z dobrowolnego KSeF. Z […]
Dzierżawa nieruchomości razem z wyposażeniem – jednolita usługa czy świadczenia odrębne? (wyrok TSUE z 4 maja 2023 r. w sprawie C-516/21)
Przedmiot sporu i stanowisko TSUE Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która oddała w dzierżawę budynek przeznaczony do prowadzenia hodowli drobiu wraz z trwale zainstalowanym wyposażeniem i urządzeniami specjalnie przystosowanymi do tego celu. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy dzierżawca był zobowiązany do uiszczania jednolitego czynszu (który w 20% odpowiadał dzierżawie ww. wyposażenia i urządzeń). Zgodnie z niemieckimi przepisami […]