Sukcesja międzypokoleniowa
Firmy rodzinne są zróżnicowaną grupą podmiotów gospodarczych o różnym stopniu wpływu rodzinnego, wielkości, rodzaju działalności oraz lokalizacji. Jednak łączy je wyzwanie, któremu muszą sprostać – sukcesja i przetrwanie firmy jako jednostki należącej do rodziny. Proces sukcesji stanowi bardzo trudne zagadnienie dla firm rodzinnych, w którym ważną rolę odgrywa aspekt emocjonalny, ponieważ w grę wchodzi kontynuacja dorobku i tradycji rodzinnych.
Celem procesu sukcesji jest zagwarantowanie trwałości przedsiębiorstwa wobec nieuchronnych zmian pokoleniowych oraz zabezpieczenie przyszłości rodziny przez wykorzystanie zgromadzonego majątku. Aby osiągnąć trwałe rozwiązania, należy oprzeć je na solidnych fundamentach, co dotyczy również procesu sukcesji. Planowanie sukcesji wymaga precyzyjnego dostosowania do uwarunkowań rodzinnych i majątkowych, różnych form prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkretnych celów i założeń. Jest to niezbędne, aby zapewnić ochronę dwóch najważniejszych wartości: dobra i bezpieczeństwa rodziny oraz kontynuacji biznesu. Dobór narzędzi zabezpieczających interesy wszystkich stron i opracowanie planu awaryjnego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń są również kluczowe w procesie sukcesji.
Dla kogo?
- Planujesz przekazać biznes lub majątek następnemu pokoleniu i szukasz profesjonalnej pomocy w zaplanowaniu tego procesu?
- Chcesz zrozumieć skomplikowane aspekty prawne i podatkowe związane z sukcesją międzypokoleniową?
- Jesteś zainteresowany optymalizacją podatkową procesu sukcesji, aby zminimalizować obciążenia finansowe dla przyszłych pokoleń?
Zakres wsparcia:
- Doradztwo w planowaniu sukcesji międzypokoleniowej, uwzględniając indywidualne potrzeby i okoliczności klienta.
- Pomoc w zrozumieniu i zastosowaniu skomplikowanych przepisów podatkowych i prawnych dotyczących sukcesji.
- Wsparcie w zoptymalizowaniu procesu sukcesji pod kątem podatkowym, aby zminimalizować potencjalne obciążenia finansowe dla następnego pokolenia.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od doradztwa dla osób zamożnych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Obligatoryjny KSeF – zmiany obowiązujące od 1 września 2023 r.
Zmiany w fakturach korygujących Od 1 września br. znacząca zmiana dotknęła podatników wystawiających faktury korygujące, którzy od tej pory są zobowiązani do wskazywania w nich nowego elementu. W treści faktury korygującej obowiązkowo musi znaleźć się numer identyfikujący KSeF faktury korygowanej. Zasadniczo, obowiązek ten będzie odnosił się do podatników, którzy obecnie korzystają z dobrowolnego KSeF. Z […]
Dzierżawa nieruchomości razem z wyposażeniem – jednolita usługa czy świadczenia odrębne? (wyrok TSUE z 4 maja 2023 r. w sprawie C-516/21)
Przedmiot sporu i stanowisko TSUE Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która oddała w dzierżawę budynek przeznaczony do prowadzenia hodowli drobiu wraz z trwale zainstalowanym wyposażeniem i urządzeniami specjalnie przystosowanymi do tego celu. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy dzierżawca był zobowiązany do uiszczania jednolitego czynszu (który w 20% odpowiadał dzierżawie ww. wyposażenia i urządzeń). Zgodnie z niemieckimi przepisami […]
Pracodawca nie odliczy ani nie naliczy VAT na zapewnieniu rozrywki pracownikom – wyrok NSA z 6 kwietnia 2023 r. sygn. I FSK 239/20
Czego dotyczył spór podatnika z Dyrektorem KIS? Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym wskazała, że organizuje dla swoich pracowników (oraz osób towarzyszących) wyjazdy rozrywkowe. W ramach organizacji wyjazdów spółka m.in. dokonuje zakupu biletów wstępu do kina lub na basen, usług transportu, a także usług gastronomicznych. Spółka nie pobiera żadnych opłat od uczestników wyjazdów. […]