Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne umożliwiają swoim uczestnikom zbiorowe inwestowanie środków pieniężnych we wspólnym interesie w określone odpowiednimi regulacjami papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
W Polsce fundusz inwestycyjny może zostać utworzony jako:
- fundusz inwestycyjny otwarty (FIO),
- specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO),
- fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ).
W zależności od rodzaju, każdy z funduszy posiada odmienny status podatkowy. Na gruncie ustawy o CIT od podatku co do zasady zwolnione są fundusze inwestycyjne otwarte oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, utworzone na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych.
Fundusz inwestycyjny oprócz standardowej funkcji polegającej na inwestowaniu zebranych środków pieniężnych może pełnić funkcję „holdingu”, służącego prowadzeniu określonych inwestycji, a także może pełnić ważną rolę w ramach sukcesji majątku czy też firmy.
Jedną z wielu zalet takiego rozwiązania jest większe prawdopodobieństwo uzyskania potrzebnego finansowania (np. kredytu bankowego) niż w przypadku „zwykłej” spółki prawa handlowego. Z kolei w przypadku dalszego udzielenia pożyczek spółkom zależnym, otrzymywane przez fundusz odsetki co do zasady będą zwolnione z opodatkowania podatkiem CIT.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od doradztwa dla osób zamożnych
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Co jest ukrytym zyskiem w CIT estońskim?
Estoński CIT, czyli ryczałt od przychodów spółek, to korzystna forma opodatkowania, ale wiąże się z nim pojęcie ukrytych zysków, które mogą być problematyczne dla przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Definicja ukrytych zysków Ukryte zyski to świadczenia pieniężne lub niepieniężne wykonane na rzecz udziałowców, akcjonariuszy, wspólników lub podmiotów z nimi powiązanych. Przepisy te […]
Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
Estoński CIT, znany również jako ryczałt od dochodów spółek, jest atrakcyjnym modelem opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyłączenia i ograniczenia, które mogą uniemożliwić zastosowanie tego rozwiązania. Podstawowe warunki zatrudnienia Jednym z kluczowych wymogów, aby móc skorzystać z estońskiego CIT, jest spełnienie określonych warunków zatrudnienia. Przepisy wymagają, aby spółka […]
Zbycie przez osobę fizyczną nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej podlega VAT (wyrok TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-182/23 Makowit)
Omawiana sprawa dotyczyła osoby fizycznej – rolnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, prowadzącego działalność w zakresie produkcji mleka. Podatnik ten nabywał działki gruntowe celem powiększenia gospodarstwa, przy czym nabycie to nie podlegało opodatkowaniu VAT. Na skutek decyzji wojewody własność części działek gruntowych, na których znajduje się gospodarstwo podatnika została przeniesiona na rzecz Skarbu Państwa w celu […]