Estoński CIT
Estoński CIT to alternatywny dla „klasycznego” CIT-u system opodatkowania, który w polskim systemie prawnym funkcjonuje od 1 stycznia 2021 r. Posiada odrębne zasady prowadzenia rozliczeń, stawki podatku czy też wyłączenia.
Idea estońskiego CIT polega na tym, że zyski osiągnięte przez podatnika i zatrzymane (reinwestowane) w spółce nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Celem ustawodawcy było również opodatkowanie wypłat równoważnych dystrybucji zysku, czego efektem jest wprowadzenie opodatkowania tzw. ukrytych zysków. Opodatkowanie powinno wystąpić dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Jeżeli zatem większość zysków osiąganych przez podatnika ma być reinwestowana bądź zatrzymana w biznesie, ta forma opodatkowania stanowić może wyjątkowo efektywną alternatywę.
Pomimo tego, że jest to forma opodatkowania zarezerwowana dla podmiotów opodatkowanych CIT, stanowi ona atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorców prowadzących biznes w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek jawnych, spółek cywilnych, a także spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.
Dodatkowo po zmianach wprowadzonych na mocy tzw. Polskiego Ładu możliwość wyboru estońskiego CIT nie jest uzależniona od ponoszenia nakładów inwestycyjnych czy skali uzyskiwanych przychodów lub dochodów, co było przyczyną niechęci do tej formy opodatkowania w jej pierwotnej wersji.
Potwierdzenie wątpliwości interpretacyjnych w drodze indywidualnej interpretacji podatkowej.
Dla kogo?
- Opodatkowaniu estońskim CIT mogą podlegać: spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne.
- Twój biznes się rozwija i planujesz dalsze reinwestowanie środków w rozwój?
- Planujesz rozwój biznesu i już teraz chciałbyś zacząć gromadzić środki nieobciążone opodatkowaniem?
- Chciałbyś poprawić płynność finansową Twojego biznesu lub gromadzić oszczędności na trudniejsze czasy?
Zakres wsparcia:
- Analiza możliwości skorzystania z estońskiego CIT i kalkulacja potencjalnych oszczędności.
- Wsparcie w reorganizacji biznesu w celu skorzystania z estońskiego CIT.
- Bieżące wsparcie w stosowaniu estońskiego CIT.
- Identyfikacja ryzyk związanych m.in. z „ukrytymi zyskami”.
Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od bezpiecznej optymalizacji
Skorzystaj z naszej wiedzy i dowiedz sie więcej!
Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
Estoński CIT, znany również jako ryczałt od dochodów spółek, jest atrakcyjnym modelem opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyłączenia i ograniczenia, które mogą uniemożliwić zastosowanie tego rozwiązania. Podstawowe warunki zatrudnienia Jednym z kluczowych wymogów, aby móc skorzystać z estońskiego CIT, jest spełnienie określonych warunków zatrudnienia. Przepisy wymagają, aby spółka […]
Zbycie przez osobę fizyczną nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej podlega VAT (wyrok TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-182/23 Makowit)
Omawiana sprawa dotyczyła osoby fizycznej – rolnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, prowadzącego działalność w zakresie produkcji mleka. Podatnik ten nabywał działki gruntowe celem powiększenia gospodarstwa, przy czym nabycie to nie podlegało opodatkowaniu VAT. Na skutek decyzji wojewody własność części działek gruntowych, na których znajduje się gospodarstwo podatnika została przeniesiona na rzecz Skarbu Państwa w celu […]
Zmiany w Podatku od Nieruchomości
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol), wprowadza szereg istotnych zmian, które mają wejść w życie, poza pewnym wyjątkiem, w dniu 1 stycznia 2025 r. Chociaż według ustawodawcy wprowadzone zmiany mają mieć wyłącznie charakter precyzujący, uwzględniający dorobek orzeczniczy sądów krajowych i dążą jedynie do zachowania fiskalnego […]