• English
 • Blog

  17.03.2023

  Skutki w VAT nielegalnego zużycia energii – opinia Rzecznika Generalnego w sprawie przed TSUE

  Nielegalny pobór energii elektrycznej przez osobę fizyczną a opinia Rzecznika Generalnego w sprawie przed TSUE. Szczegóły w materiale.

  10.03.2023

  Nieujawnione operacje gospodarcze w estońskim CIT

  Czy każde nieujawnienie koszów i przychodów we właściwym terminie – nawet jeżeli zostanie ujawnione w okresie późniejszym – potencjalnie może być opodatkowane? O nieujawnionych operacjach gospodarczych w estońskim CIT oraz jakie podejście warto przyjąć przedstawiamy w niniejszym materiale.

  01.03.2023

  Nowe informacje o zakresie raportów dla spółek nieruchomościowych

  Po pięciu miesiącach od upływu terminu na raportowanie za 2021 rok i równocześnie miesiąc przed końcem czasu na składanie informacji o spółkach nieruchomościowych za rok 2022, światło dzienne ujrzała interpretacja ogólna Ministra Finansów nr DD5.8203.7.2022 w sprawie obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach. Jej pojawienie się nie rozwiązuje niestety wszystkich wątpliwości i pozostawia wiele istotnych pytań bez odpowiedzi. Zatem co wiemy? – zapraszamy do lektury!

  19.01.2023

  Wynajem lokali mieszkalnych – najem prywatny czy w ramach działalności?

  Od 1 stycznia 2023 r. osoby fizyczne wynajmujące mieszkania w ramach „najmu prywatnego”  nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania otrzymywanych przychodów. Przychód z najmu prywatnego jest „na obowiązkowym” ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Szczegóły w materiale.

  12.01.2023

  Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa

  Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

  08.12.2022

  Estoński CIT cz. V – wpłaty na PFRON

  Pojawia się coraz więcej interpretacji podatkowych, które odnoszą się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W materiale, odnosimy się do dwóch ostatnio wydanych, które dotyczą dokonywanych przez podatników wpłat na PFRON. Zapraszamy do lektury.

  10.10.2022

  Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy – prawo spółki do kosztów podatkowych

  Konwersja wierzytelności pożyczkowej jako sposób dokapitalizowania spółki i podatkowe potraktowanie tej czynności jako wniesienie wkładu niepieniężnego, a koszty podatkowe spółki. Szczegóły w materiale.

  23.09.2022

  ESTOŃSKI CIT – cz. IV

  Estoński CIT – reklamowany jako miasteczko cudowności wraz z coraz większą liczbą wydawanych interpretacji ukazuje swoje ciemne zaułki… Zapraszamy do lektury!

  Strefa wiedzy