Zmiany w przepisach
Wyświetla wpisy bloga z kategorii Zmiany w przepisach.
Nowe informacje o zakresie raportów dla spółek nieruchomościowych
Po pięciu miesiącach od upływu terminu na raportowanie za 2021 rok i równocześnie miesiąc przed końcem czasu na składanie informacji o spółkach nieruchomościowych za rok 2022, światło dzienne ujrzała interpretacja ogólna Ministra Finansów nr DD5.8203.7.2022 w sprawie obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach. Jej pojawienie się nie rozwiązuje niestety wszystkich wątpliwości i pozostawia wiele istotnych pytań bez odpowiedzi. Zatem co wiemy? – zapraszamy do lektury!

Klaudia Zawada
Estoński CIT cz. III – Wykorzystanie samochodu osobowego na cele mieszane
Jednym ze sposobów na dotarcie do Estonii z Warszawy jest podróż samochodem trasą o długości niespełna 1000 km. Taka 12-godzinna podróż to nie jedyny trud związany z autami w kontekście Estonii. Problem stanowią również samochody, które są wykorzystywane w spółkach opodatkowanych estońskim CIT.

Klaudia Zawada

Grzegorz Szachowicz

Marek Szczepanik
Uchwała 7 sędziów NSA o skutkach wadliwego doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności
NSA podjął uchwałę (uchwała z 7 marca 2022 r. – I FPS 4/21), zgodnie z którą postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności doręczone stronie, zamiast ustanowionemu pełnomocnikowi jest niewiążące. Postanowienie jest niewiążące również w przypadku, gdy strona lub jej pełnomocnik wnieśli zażalenie. Szczegóły w materiale.

Jan Jaworski

Anna Nowakowska
Estoński CIT cz. II – Podzielone zyski
W niniejszym wpisie z serii dotyczącej estońskiego CIT przybliżymy Państwu zagadnienie opodatkowania przychodów z podzielonych zysków, otrzymanych przez wspólnika spółki opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Zapraszamy do lektury.

Grzegorz Szachowicz

Klaudia Zawada
Informacja o strukturze udziałowej spółki nieruchomościowej
31 marca 2022 r. mija termin na składanie raportu o strukturze udziałowej dla spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Im jednak bliżej do wspomnianej daty, tym więcej pojawia się wątpliwości, jak nałożony obowiązek należycie wypełnić. Szczegóły w materiale i u naszych specjalistów.

Grzegorz Szachowicz

Klaudia Zawada
Estoński CIT cz. I – Wynagrodzenie Wspólnika
Polski Ład jak matrioszka kryje w sobie wiele rozwiązań i warstw. I choć wiele z nich ciężko uznać za fantastyczne (na myśl przychodzi raczej określenie „drewniane”…), to z pewnością kilka wygląda optymistycznie. Należy do nich estoński CIT w wersji 2.0. W serii najbliższych wpisów przybliżymy Państwu praktyczne zagadnienia, dotyczące tego systemu opodatkowania.

Grzegorz Szachowicz

Marek Szczepanik

Klaudia Zawada
Podatek minimalny
W dzisiejszym wpisie słów kilka o podatku minimalnym, czyli… przychodowo-kosztowe opodatkowanie niskomarżowych branż. Które branże najdotkliwiej odczują piętno wspomnianego podatku? Zapraszamy do lektury.

Grzegorz Szachowicz
Spółki komandytowe i zwolnienie dywidendowe
Zwolnienia dywidendowe również w spółkach komandytowych, ale pod pewnymi warunkami…Okazuje się bowiem, że w sposób niekorzystny dla podatników interpretowany jest warunek dwuletniego posiadania praw udziałowych w spółce komandytowej.
Zapraszamy do zapoznania się z całością materiału.

Klaudia Zawada