Poradnik
Wyświetla wpisy bloga z kategorii Poradnik.
Wynajem lokali mieszkalnych – najem prywatny czy w ramach działalności?
Od 1 stycznia 2023 r. osoby fizyczne wynajmujące mieszkania w ramach „najmu prywatnego” nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania otrzymywanych przychodów. Przychód z najmu prywatnego jest „na obowiązkowym” ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Szczegóły w materiale.

Grzegorz Szachowicz

Anna Nowakowska
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa
Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

Grzegorz Szachowicz

Anna Nowakowska
Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy – prawo spółki do kosztów podatkowych
Konwersja wierzytelności pożyczkowej jako sposób dokapitalizowania spółki i podatkowe potraktowanie tej czynności jako wniesienie wkładu niepieniężnego, a koszty podatkowe spółki. Szczegóły w materiale.

Dominika Chodkiewicz

Grzegorz Szachowicz
Uwagi w ramach konsultacji dotyczących objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT
Zespół VAT MartiniTAX wziął udział w konsultacjach dotyczących objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT. Owocem pracy jest komentarz, który prezentujemy w niniejszym materiale.

Jerzy Martini

Marek Wojda

Michał Tokarz

Michał Majczyna
Estoński CIT cz. III – Wykorzystanie samochodu osobowego na cele mieszane
Jednym ze sposobów na dotarcie do Estonii z Warszawy jest podróż samochodem trasą o długości niespełna 1000 km. Taka 12-godzinna podróż to nie jedyny trud związany z autami w kontekście Estonii. Problem stanowią również samochody, które są wykorzystywane w spółkach opodatkowanych estońskim CIT.

Klaudia Zawada

Grzegorz Szachowicz

Marek Szczepanik
TSUE rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT
TSUE wydał ważny wyrok dotyczący określania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT. Szczegóły sprawy oraz szeroka analiza w niniejszym materiale.

Anna Nowakowska

Michał Majczyna
Odroczenie płatności podatku jako pomoc publiczna?
Jak uznał NSA w wyroku z dn. 15.02.2022, w okresie pandemii COVID-19, udzielenie przedsiębiorcy (spółce prawa handlowego) odroczenia płatności podatku należy uznać za pomoc publiczną. Szczegóły w materiale.

Michał Majczyna
Uchwała 7 sędziów NSA o skutkach wadliwego doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności
NSA podjął uchwałę (uchwała z 7 marca 2022 r. – I FPS 4/21), zgodnie z którą postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności doręczone stronie, zamiast ustanowionemu pełnomocnikowi jest niewiążące. Postanowienie jest niewiążące również w przypadku, gdy strona lub jej pełnomocnik wnieśli zażalenie. Szczegóły w materiale.

Jan Jaworski

Anna Nowakowska