• English
 • Poradnik

  10.03.2023

  Nieujawnione operacje gospodarcze w estońskim CIT

  Czy każde nieujawnienie koszów i przychodów we właściwym terminie – nawet jeżeli zostanie ujawnione w okresie późniejszym – potencjalnie może być opodatkowane? O nieujawnionych operacjach gospodarczych w estońskim CIT oraz jakie podejście warto przyjąć przedstawiamy w niniejszym materiale.

  01.03.2023

  Nowe informacje o zakresie raportów dla spółek nieruchomościowych

  Po pięciu miesiącach od upływu terminu na raportowanie za 2021 rok i równocześnie miesiąc przed końcem czasu na składanie informacji o spółkach nieruchomościowych za rok 2022, światło dzienne ujrzała interpretacja ogólna Ministra Finansów nr DD5.8203.7.2022 w sprawie obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach. Jej pojawienie się nie rozwiązuje niestety wszystkich wątpliwości i pozostawia wiele istotnych pytań bez odpowiedzi. Zatem co wiemy? – zapraszamy do lektury!

  19.01.2023

  Wynajem lokali mieszkalnych – najem prywatny czy w ramach działalności?

  Od 1 stycznia 2023 r. osoby fizyczne wynajmujące mieszkania w ramach „najmu prywatnego”  nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania otrzymywanych przychodów. Przychód z najmu prywatnego jest „na obowiązkowym” ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Szczegóły w materiale.

  12.01.2023

  Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową nie jest obejściem prawa

  Krajowa Administracja Skarbowa wydała opinię zabezpieczającą, w której szef KAS rozstrzygnął czy ww. czynność powinna zostać objęta klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

  10.10.2022

  Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy – prawo spółki do kosztów podatkowych

  Konwersja wierzytelności pożyczkowej jako sposób dokapitalizowania spółki i podatkowe potraktowanie tej czynności jako wniesienie wkładu niepieniężnego, a koszty podatkowe spółki. Szczegóły w materiale.

  02.08.2022

  Uwagi w ramach konsultacji dotyczących objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT

  Zespół VAT MartiniTAX wziął udział w konsultacjach dotyczących objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT. Owocem pracy jest komentarz, który prezentujemy w niniejszym materiale.

  17.05.2022

  Estoński CIT cz. III – Wykorzystanie samochodu osobowego na cele mieszane

  Jednym ze sposobów na dotarcie do Estonii z Warszawy jest podróż samochodem trasą o długości niespełna 1000 km. Taka 12-godzinna podróż to nie jedyny trud związany z autami w kontekście Estonii. Problem stanowią również samochody, które są wykorzystywane w spółkach opodatkowanych estońskim CIT.

  25.04.2022

  TSUE rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT

  TSUE wydał ważny wyrok dotyczący określania stałego miejsca prowadzenia działalności  gospodarczej dla celów VAT. Szczegóły sprawy oraz szeroka analiza w niniejszym materiale.

  Strefa wiedzy