• English
 • Poradnik

  18.03.2021

  Właściwe udokumentowanie likwidacji towarów

  Czy w przypadku utylizacji towarów, związanych z działalnością gospodarczą, istnieje możliwość zaliczenia strat (powstałych w wyniku likwidacji towarów) do kosztów uzyskania przychodów? Co decyduje o tej możliwości? Jakie obowiązki dokumentacyjne spoczywają na podatniku? Zapraszamy do artykułu!

  12.03.2021

  Zmiana właściwości urzędu skarbowego – aspekty praktyczne

  W najnowszym Tax alercie, z dnia 10 marca 2021 r. o zmianach właściwości urzędów skarbowych (dostępny w zakładce „Strefa wiedzy”) zapowiadaliśmy wpis, w którym przedstawimy praktyczne aspekty, które mogą znaleźć zastosowanie w momencie zmiany właściwości US dla określonego podatnika. Zapraszamy do lektury!

  11.03.2021

  Przekształcenie spółki jawnej w komandytową nie wyklucza korzystnego rozliczenia rat leasingowych

  W dzisiejszym wpisie omawiamy dla Państwa wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretację indywidualną z dnia 30 grudnia 2020 odnoszącą się do tego, że przekształcenie spółki jawnej w komandytową nie wyklucza korzystnego rozliczenia rat leasingowych. Okazuje się, że podatnik nie w każdej sytuacji spotka się z tak pozytywnym stanowiskiem organu. Jakie to sytuacje? Zapraszamy do lektury!

  05.03.2021

  Memoriałowe rozliczanie „kosztów pracowniczych”

  W dzisiejszym wpisie omawiamy  temat memoriałowego rozliczenia „tzw. kosztów pracowniczych”. Jakie są zasady stosowania metody memoriałowej oraz jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Krajowa Informacja Skarbowa? O tym dowiedzą się Państwo w artykule. Zapraszamy!

  14.10.2020

  Poduszki bezpieczeństwa cz. III – utrwalona praktyka interpretacyjna

  W dzisiejszym wpisie przybliżamy obowiązującą od 2017 r. instytucję utrwalonej praktyki interpretacyjnej organów Krajowej Administracji Skarbowej.

  03.09.2020

  Poduszki bezpieczeństwa cz. II – Interpretacje indywidualne

  W dzisiejszym wpisie przybliżamy kolejny instrument, dzięki któremu podatnik może zapewnić sobie ochronę – indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

  08.07.2020

  Nowa matryca stawek VAT – na co zwrócić uwagę?

  Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje zmieniona matryca stawek VAT. Prezentujemy jej najważniejsze założenia i potencjalne problemy, które mogą napotkać podatnicy w procesie jej stosowania.

  02.07.2020

  Poduszki bezpieczeństwa cz. I – Interpretacje ogólne i objaśnienia podatkowe

  Zagmatwane przepisy podatkowe niejednokrotnie spędzają sen z powiek podatników. Ustawodawca w Ordynacji podatkowej przewidział kilka rozwiązań, które mają działać jak poduszki powietrzne w zderzeniach z organami podatkowymi. W niniejszym cyklu przybliżymy ich najważniejsze cechy, zaczynając od interpretacji ogólnych i objaśnień podatkowych.

  Strefa wiedzy